Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. novembra 2012

Figeľ označil postup Penty za zohratý marketingový krok



Predseda KDH Ján Figeľ považuje za pozoruhodné, že v deň, kedy premiér Robert Fico označil vytvorenie unitárneho systému ako nezvratné, partner investičnej skupiny Penta, ktorá vlastní zdravotnú ...



Zdieľať
vseobecna zdravotna poistovna BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) - Predseda KDH Ján Figeľ považuje za pozoruhodné, že v deň, kedy premiér Robert Fico označil vytvorenie unitárneho systému ako nezvratné, partner investičnej skupiny Penta, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera, zaútočil na opozičné strany a nie na predsedu vlády.


Stať sa tak malo otvoreným listom, ktorý zaslal Eduard Maták z Penty predsedom strán SDKÚ-DS, KDH a Most – Híd ešte koncom októbra, kde sa ohradil voči ich výrokom, ktoré mali škandalizovať vyplatenie stoviek miliónov eur vlastníkom súkromných poisťovní.

Figeľ tento list označil za zohratý marketingový krok so stranou SMER-SD pri obhajobe spoločného postupu. "Verejnosť by totiž určite zaujímalo, za akých podmienok bolo vysporiadané prednedávnom spoluvlastníctvo cyperskej schránkovej firmy v tejto poisťovni a kto boli slovenskí podielnici v tejto spoločnosti,“ povedal Figeľ.

Predseda KDH považuje za legitímne, ak sa pýta, či rezerva 500 miliónov eur, ktorú naplánoval premiér na budúci rok, bude slúžiť na nadobudnutie zdravotnej poisťovne, napríklad aj Dôvery. Matáka ubezpečil, že žiaden akcionár spoločnosti Penta nebude zvolenému činiteľovi určovať, s akými témami môže predstúpiť pred verejnosť.


Figeľ bojuje za občanov

"Ja mám mandát odvodený od občanov a v ich mene sa budem pýtať a hľadať odpovede vždy, kedy budem mať pocit, že sa neprijímajú rozhodnutia v ich záujme, a to bez ohľadu na to, v akej miere rozpracovania je ten-ktorý obchod,“ uviedol Fígeľ.

Ako pripomenul, systém pluralitného zdravotného poistenia na Slovensku zaviedli pravicové strany a zaň sa aj zasadzujú. Investíciu stoviek miliónov eur, ktorú by si malo vyžiadať vytvorenie jednej poisťovne, označil za pochybnú, a to najmä v čase krízy, kedy rastie nezamestnanosť i dane.

Vláda sa podľa neho chce pustiť do právneho a ekonomického dobrodružstva, na ktoré nemá v súčasnosti zdroje. Figeľ sa dotkol aj prípadného vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, ktoré by malo nasledovať v prípade, ak sa vláda s akcionármi nedohodne.

"Nárok na primeranú náhradu pri procese vyvlastnenia je zakotvený v právnom systéme SR a nikdy som ho nespochybnil. Využiť ho ako nástroj pri tomto obchode môže byť tak pre Pentu, ako aj pre Róberta Fica výhodný, nakoľko by obidvom stranám umožnil zachovať si tvár,“ skonštatoval Figeľ.


Penta nie je iniciátorom

Maták v otvorenom liste predstaviteľov opozičných strán upozorňuje, že Penta nie je iniciátorom ani autorom vládneho projektu.

"Aj preto ma zaráža a šokuje, že sa vo svojich vyjadreniach koncentrujete na škandalizáciu možnej výplaty náhrady škody za vyvlastnenie, ktorá je legitímnym a legálnym nárokom každého vlastníka, či už sa jedná o pozemok pod diaľnicou, budovu, alebo aj zdravotnú poisťovňu," odkázal pred časom poslancom Maták, ktorý ich vyjadrenia na adresu Penty vníma ako nástroj politického boja.

Ako pokračoval, vo vyjadreniach politikov mu chýba zdôrazňovanie záujmu dvoch miliónov občanov, ktorí sú klientmi súkromných poisťovní a ktorí budú po presadení jednej poisťovne prepoistení do štátnej inštitúcie.

"Domnievam sa, že by to bol zodpovednejší a presnejší argument než populistické zužovanie problému na náhradu škody, ktorá je legálnym a štandardným nástrojom v prípade, kedy štát presadí svoj zámer proti vôli legitímneho vlastníka,” dodal Maták.


Opozícia vystúpila proti jednej poisťovni

Predstavitelia opozičných strán pred časom vystúpili na spoločnej tlačovej besede proti zavedeniu jednej zdravotnej poisťovne. Poslanec NR SR za KDH a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik na tému zavedenia unitárneho systému uviedol, že ak ho strana Smer zrealizuje, bude to najväčšia lúpež na občanoch v dejinách slovenského zdravotníctva.

Vláda podľa neho namiesto toho, aby peniaze investovala do nemocníc, zdravotníkov a pacientov, vyplatí stovky miliónov eur akcionárom súkromných zdravotných poisťovní. Vyplatenie finančných skupín z peňazí všetkých ľudí odmietol aj poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Pýtal sa, kedy sa tieto peniaze prostredníctvom zisku vrátia. "Podľa mňa nikdy,“ dodal. Opoziční poslanci obhajujú systém viacerých poisťovní s tým, že vláda by sa mala skôr zamerať na zisky zdravotných poisťovní ako na vytvorenie jednej štátnej poisťovne.

Podľa Uhliarika je sprísňovanie zisku zdravotných poisťovní cesta, ako zlepšiť zdravotnú starostlivosť.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čína preverí premiérovu rodinu, má obrovský majetok
<< predchádzajúci článok
Robotníkovi z Kuriman operovali pečeň, na rade sú kosti