Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2009

Filipíny sa lúčili so zosnulou líderkou



Ulice filipínskej Manily v pondelok zaplnili desaťtisíce ľudí, ktorí sa prišli rozlúčiť so zosnulou bývalou prezidentkou Corazon Aquinovou. Rakvu s telom obľúbenej líderky filipínskeho ...



Zdieľať
MANILA 3. august (WEBNOVINY) - Ulice filipínskej Manily v pondelok zaplnili desaťtisíce ľudí, ktorí sa prišli rozlúčiť so zosnulou bývalou prezidentkou Corazon Aquinovou. Rakvu s telom obľúbenej líderky filipínskeho prodemokratického hnutia, ktorá v sobotu vo veku 76 rokov podľahla rakovine, prevážali do katedrály v hlavnom meste, kde bude vystavená pred stredajším pohrebom. Vláda po Aquinovej úmrtí vyhlásila týždenný štátny smútok, na žiadosť pozostalých ju však pochovajú v kruhu rodiny.


Davy plačúcich priaznivcov ženy známej pod prezývkami Tita alebo Cory napriek prerušovanému dažďu lemovali trasu kolóny, ktorú zdravili prstami v tvare písmena L symbolizujúceho heslo Aquinovej strany - Laban (Boj). Ulice tiež zdobili portréty exprezidentky, balóny a transparenty žltej farby, ktorá je symbolom vzbury proti režimu filipínskeho diktátora Ferdinanda Marcosa. Konvoj sa nakrátko zastavil pred sochou Aquinovej otca Benigna Aquina, kde sa prítomným poďakovala jej najmladšia dcéra, herečka Kristina Bernadette.

V televízii prehovorila aj extravagantná vdova po Marcosovi Imelda, ktorá vyzvala na zmierenie medzi znepriatelenými tábormi. "Dokážem cítiť bolesť, stratu milovaného, takže sa modlím. Ak by sa tieto dve rodiny zmierili, bol by to zázrak pre Filipíny," povedala bývalá prvá dáma. Aquinovej rodina predtým vyhlásila, že na rozlúčke sa môžu zúčastniť príbuzní Marcosa, ako aj úradujúca prezidentka Gloria Arroyová, ktorá mala so svojou predchodkyňou spory, nemali by však očakávať vrelé privítanie.

Corazon Aquinová sa do povedomia verejnosti dostala v roku 1986, keď stála na čele masového hnutia, ktoré zvrhlo Marcosov režim. Stala sa prezidentkou a počas svojej vlády v rokoch 1986 až 1992 viedla krajinu na ceste k demokracii. Až do marca minulého roka, keď jej diagnostikovali rakovinu, sa aktívne zapájala do pouličných protestov a bojovala proti korupcii vo vláde.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V artézskych studniach je zdraviu škodlivá voda
<< predchádzajúci článok
Nominácie na ocenenie IT OSOBNOSŤ, IT FIRMA a IT PROJEKT roka 2009