24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

12. mája 2008

Fíni zdolali USA

Hokejistom Fínska sa v nedeľňajšom stretnutí osemfinálovej F-skupiny na majstrovstvách sveta proti hráčom USA podarilo dokonalý obrat, keď po druhom dejstve prehrávali 0:2, no v poslednej tretine ...

HALIFAX 12. mája (WEBNOVINY) - Hokejistom Fínska sa v nedeľňajšom stretnutí osemfinálovej F-skupiny na majstrovstvách sveta proti hráčom USA podarilo dokonalý obrat, keď po druhom dejstve prehrávali 0:2, no v poslednej tretine prekonali brankára Escha trikrát a po víťazstve 3:2 získali všetky tri body. Skóre duelu otvoril v 22. min Gilbert a necelú minútu pred druhou sirénou skóroval aj Phil Kessel a poslal Američanov do dvojgólového vedenia. V 43. min došlo k zaujímavej situácii, keď po strele fínskeho obrancu Koistinena sa puk síce ocitol v bránke USA, no prekĺzol do nej dierou v sieti. Ruskí rozhodcovia však bez zaváhania gól uznali. Tento moment severanov naštartoval k ešte väčšiemu tlaku, výsledkom ktorého bol vyrovnávajúci gól z hokejky skúseného Selänneho. Keď to už vyzeralo, že zápas dospeje do predĺženia, rozhodol o triumfe Fínov Mikko Koivu. Po tomto góle si neudržal nervy na uzde Adam Burish, ktorý nepekne pichol súpera dostal trest do konca zápasu. V záverečnej power play sa už zverencom tréner Johna Tortorellu vyrovnať nepodarilo. Po skončení duelu sa strhla šarvátka, v závere ktorej si to "rozdali" David Backes a Anssi Salmela. Po záverečnej siréne rozhodcovia rozdelili až 114 trestných minút, z toho boli tresty v hre pre Backesa a Salmelu a tresty DKZ inkasovali Niemi a Greene. Fíni si plným bodovým ziskom zabezpečili najhoršie druhé miesto v tabuľke F-skupiny a v pondelok v súboji s Kanadou zabojujú o prvú pozíciu. Výsledok nedeľňajšieho zápasu osemfinálovej F-skupiny na 72. majstrovstvách sveta v hokeji v kanadskom Halifaxe: F-skupina (Halifax): Fínsko - USA 3:2 (0:0, 0:2, 3:0) Góly: 43. Koistinen (S. Koivu, Selänne), 51. Selänne (S. Koivu, Peltonen), 57. M. Koivu (T. Ruutu, N. Kapanen) - 22. Gilbert (Kessel, Stempniak), 40. Kessel (P. Martin, Stempniak) Vylúčení: 13:13 na 2 min, navyše: O. Jokinen trest v hre za podrazenie, Niemi DKZ za opustenie trestnej lavice, Salmela trest v hre za bitku - Burish 5+DKZ za pichnutie, Greene DKZ za opustenie trestnej lavice, Backes trest v hre za bitku, D. Brown 10 min útok na hlavu a krk súpera, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov, Poliakov (obaja Rus.) - Deďoulija (Biel.), Oskirko (Rus.), divákov Zostavy: Fínsko: Bäckström - Jokela, Niskala, Väänänen, Salmela, Lepistö, Koistinen, Niemi, Luoma - Selänne, S. Koivu, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, O. Jokinen - Hyvönen, N. Kapanen, Pihlström - Pirnes, Hahl, Pyörälä USA: Esche - P. Martin, Gleason, Stuart, Greene, Leopold Jordan, Gilbert, Wisniewski - D. Brown, Parise, Pominville - Booth, Dubinsky, Kane - O'Sullivan, Kessel, Backes - Stempniak, Mueller, Stafford - Burish Aktuálna tabuľka F-skupiny (Halifax): 1. Kanada 4 4 0 0 0 24:6 12 2. Fínsko 4 3 1 0 0 13:6 11 3. USA 4 2 0 0 2 16:12 6 4. Nórsko 4 1 0 1 2 7:11 4 ---------------------------------------------- 5. Lotyšsko 4 1 0 0 3 5:14 3 6. Nemecko 4 0 0 0 4 8:24 0 Poznámka: počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase (3 body), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 bod), prehry v riadnom čase (0 bodov), skóre, body. SITA