Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. septembra 2006

Francúzski lekári budú operovať v beztiažovom staveTím francúzskych doktorov sa rozhodol, že v stredu si vyskúša vôbec prvú operáciu človeka v beztiažovom stave. Pôjde o prvú testovaciu operáciu, ktorá by mala zistiť možnosti pre operovanie ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Tím francúzskych doktorov sa rozhodol, že v stredu si vyskúša vôbec prvú operáciu človeka v beztiažovom stave. Pôjde o prvú testovaciu operáciu, ktorá by mala zistiť možnosti pre operovanie človeka vo vesmíre. Nové lietadlo, na ktorom sa operácia v nulovej gravitácii odohrá, navrhli a zostrojili v Európe a bude vôbec prvým pokusným laboratóriom pre testovanie nových technológií. V lietajúcej operačnej sále sa traja lekári, dvaja anestéziológovia za podpory vojenských parašutistov pokúsia odstrániť nádor na ramene nebojácneho dobrovoľníka počas trojhodinového letu. Všetky operačné nástroje, ktoré budú magnetom prichytené o operačný stôl budú mať čo najmenšie rozmery, rovnako ako celá operačná sála.

Aj keď sa podľa plánov neráta s využitím lekárov v kozme, tento projekt Európskej vesmírnej agentúry (ESA) má svoje opodstatnenie. Jeho účelom je totiž vyvinúť špeciálne robotické zariadenie na operovanie, ktoré by zo zeme riadil tím odborníkov pomocou satelitu. "Od februára nacvičujeme operácie na zemi a v lietadle. Pre nás je to absolútne jasná záležitosť," uviedla lekárka Dominique Martin z fakultnej nemocnice vo francúzskom Bordeaux. Prvá cvičná operácia sa odohrala v októbri 2003, keď tím lekárov operoval 0,5 milimetrovú tepnu na chvoste pokusného potkana. Európske vesmírne lietadlo, špeciálne upravený Airbus A300, lieta na parabolickej dráhe, pričom počas jej vrchnej fázy na 20 až 22 sekúnd v lietadle vzniká stav beztiaže. Tento proces sa počas troch hodín letu zopakuje asi 30 krát. Tím lekárov zakaždým pri normálnej gravitácii svoju prácu preruší. Anestéziológ Laurent de Coninck už vopred verí, že táto mimoriadne ťažká operácia bude mať veľký význam pre výskum vesmíru, keďže vďaka nej sa budú môcť určiť postupy pre liečenie zranení astronautov. "Viac ako 400 ľudí už bolo vo vesmíre. Šanca na to, že by sa niekto vo vesmíre zranil je vysoká. Poslať zraneného na Zem je tak riskantné ako aj nákladné," vysvetlil. Jeho kolegyňa Martin verí, že raz budú pracovať na vytvorení operačného bloku na vesmírnej základni na Mesiaci. Svetové vesmírne agentúry dúfajú, že do roku 2020 sa im podarí na Mesiaci vybudovať permanentne obývanú základňu, ktorá by mala pomôcť pri výskume mesačných zdrojov a testovaní zariadení pre cesty na Mars. "Lety na Mars nie sú otázkou bezprostrednej budúcnosti," povedal Guy Laslandes, šéf programu Ariane V Francúzskeho národného centra pre vesmírne štúdie. "Experiment pomôže zdokonaliť pracovné metódy a miniaturizáciu pracovných nástrojov, ktoré sa potom môžu využívať v extrémnych podmienkach na Zemi, ako napríklad počas misií na Severný pól," dodal.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na autogramiádu U2 sa dostalo iba 250 vyvolených
<< predchádzajúci článok
Mel Gibson v Oklahome predstavil film Apocalypto

Francúzski lekári budú operovať v beztiažovom stave - diskusné fórum čitateľov