Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2009

Frešo vyzval Fica, aby zverejnil celú zmluvuOpozičná SDKÚ-DS vyzvala premiéra Roberta Fica, aby zabezpečil zverejnenie celej zmluvy o predaji nadbytočných emisií firme Interblue Group. Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo považuje za šokujúce, že ...Zdieľať
BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Opozičná SDKÚ-DS vyzvala premiéra Roberta Fica, aby zabezpečil zverejnenie celej zmluvy o predaji nadbytočných emisií firme Interblue Group. Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo považuje za šokujúce, že nový minister životného prostredia Viliam Turský neodtajnil cenu a množstvo emisií, ktoré štát predal neznámej americkej firme sídliacej "v malom domčeku s garážou". Tvrdí, že vláda tým dokazuje, že nemá záujem transparentne odhaliť obchod. Pripomenul, že Česi či Maďari nemali žiaden problém zverejniť množstvo predaných emisií. Fico dnes priznal, že Turský urobil, čo od neho očakával, nezverejnenie ceny a množstva mu neprekáža. Frešovi sa nepozdáva, že firma zmluvou získala opciu do roku 2012 na všetky nadbytočné kvóty oxidu uhličitého. "Jedná sa o jeden totálny garážový výpredaj," hodnotil na dnešnej tlačovej besede Frešo s tým, že to pripomína divokú privatizáciu zo začiatku 90. rokov. "Zmluva obsahuje mechanizmy, ktoré umožnia komplet predať celé naše bohatstvo, ktoré sme získali cez Kjótsky protokol do posledného gramu CO2," uviedol Frešo.


Frešo upozornil, že vo zverejnenej zmluve je tabuľka s rokmi od 2008 až do 2012, kde je začiernené predpokladané množstvo, ktoré Interblue Group odkúpi. Podľa neho je to dôkazom, že nešlo o jednorazovú zmluvu, pretože si nevie predstaviť nikoho normálneho, kto by vytvoril kolónky s rokmi bez toho, že by sa predpokladali ďalšie predaje. Kritizuje, že firma má odkupovať emisie na základe objednávok, pričom za kvóty má platiť až po 60 tich pracovných dňoch.

Okrem zmluvy SDKÚ-DS chce, aby Fico odhalil, aké objednávky urobila Interblue Group a aké platby od firmy prišli. Rovnako má ozrejmiť pozadie firmy. Podľa Freša k takémuto "multimiliardovému" obchodu nemohla prísť firma sídliaca v malom domčeku s garážou. Opozičný poslanec verí, že poslaneckým prieskumom na ministerstve životného prostredia dosiahnu zverejnenie ceny aj množstva predaných emisií. "Samozrejme, že nám to zverejnia," dodal Frešo.

Premiér Robert Fico odobril podozrivý obchod s emisiami, keď od opozície a médií do pondelka 18. mája nedostal dôkazy, že štát predal nadbytočné emisie lacnejšie než ostatné štáty. Peniaze použil na dotovanie zatepľovania bytov a domov. Vláda v stredu rozhodla, že na dotácie pôjde 71 miliónov eur. Opozícia Ficovi vyčítala, že na hlavnom dôkaze sedel on sám, keď nedokázal zverejniť zmluvu. Tú odtajnil až v stredu večer nový šéf rezortu Turský Údaje o cene a množstve predaných emisných kvót však vymazal. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda po dnešnom opozičnom stretnutí povedal, že "začiernenie" údajov je nehorázne. Podotkol, že údaje môžu ostať tajné, ak by išlo o súkromné peniaze, ale v tomto prípade ide o financie štátu. Zverejnenie sumy je podľa neho zákonná povinnosť.

Opozícia kritizuje emisný obchod s tým, že emisné kvóty sa predali za podozrivo nízku cenu a štát tak prišiel o milióny eur. V médiách sa objavili informácie, že štát predal desať miliónov ton oxidu uhličitého po 6,05 eura za tonu, pričom Japonsko podľa agentúry Reuters v tom čase kupovalo tonu emisií po 11 eur.

Emisie pripravili o ministerskú funkciu Jána Chrbeta, ktorého dal Fico odvolať. Premiéra rozhnevalo, že Chrbet sa chcel zbaviť politickej zodpovednosti tým, že od vlády požadoval, aby rozhodla, či zmluvu s Interblue Group o predaji emisií zruší.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SAN je rozčarovaná z Maďaričovho návrhu
<< predchádzajúci článok
Prasacou chrípkou je nakazených 11 000 ľudí

Frešo vyzval Fica, aby zverejnil celú zmluvu - diskusné fórum čitateľov