Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. novembra 2018

Fritch: Jadrové skúšky vo Francúzskej Polynézii boli nebezpečné



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Paríž 16. novembra (TASR) - Prezident Francúzskej Polynézie Édouard Fritch v piatok priznal, že vedenie tohto zámorského francúzskeho územia svojim spoluobčanom "klamalo", keď hovorilo o neškodnosti jadrových skúšok, ktoré tam vykonávalo Francúzsko.


Ako informovala agentúra AP, francúzske ministerstvo pre zámorské územia toto vyhlásenie odmietlo komentovať.

Fritch pred poslancami parlamentu Francúzskej Polynézie vyhlásil, že bol "súčasťou tejto bandy".

Atoly Mururoa a Fangataufa vo Francúzskej Polynézii boli v rokoch 1966-96 dejiskom francúzskych jadrových skúšok, ktoré mali negatívne dôsledky pre zdravie miestnych obyvateľov i životné prostredie.

Podľa francúzskej televízie BFM toto Fritchovo priznanie viny je prvým takýmto explicitným gestom, keď sa vedenie ostrovného regiónu prihlásilo k spoluzodpovednosti za dôsledky jadrových skúšok.

Jeden z poslancov, Antony Géros, na prezidentov prejav odpovedal replikou, že "môžeme odpustiť, ale nikdy nezabudneme".

Géros je človekom blízkym vodcovi miestnych separatistov Oscarovi Temaruovi, ktorý 2. októbra podal žalobu na Francúzsko za zločiny proti ľudskosti spôsobené jadrovými skúškami.

Povedomie o neprimeranom náraste prípadov rakoviny štítnej žľazy a leukémie na ostrovoch zvýšil aktivista Bruno Barrillot. Spomínané rakovinové choroby postihli 280.000 obyvateľov Polynézie.

Barillot, ktorý vyšetroval pre polynézsku vládu dôsledky francúzskych aktivít, uviedol, že ostrov Tahiti počas skúšok na atole po výbuchu zakaždým dva dni "kropilo" plutónium. Zistil tiež, že francúzske úrady pred možnými rizikami nevarovali ani domácich a ani vyslaných francúzskych vojakov.

Francúzska vláda až v roku 2010 - po desiatkach rokov tlaku - ponúkla milióny eur ako kompenzáciu za 201 jadrových skúšok vykonaných Francúzskom vo Francúzskej Polynézii a v Alžírsku. Proces odškodnenia však napreduje len veľmi pomaly a mnohí z poškodených sa k peniazom stále nedostali.

Keď región v roku 2016 navštívil vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande, priznal dôsledky jadrových skúšok na zdravie obyvateľov a životné prostredie Francúzskej Polynézie. O samotných skúškach sa však vyjadroval skôr pozitívne a v tom zmysle, že tichomorský región takto prispel k tomu, aby sa Francúzsko stalo jednou z deviatich jadrových veľmocí.

Táto prezidentská návšteva sa uskutočnila tri roky po tom, ako francúzske médiá zverejnili odtajnené dokumenty ministerstva obrany, podľa ktorých jadrové skúšky v Tichomorí zo 60. a 70. rokov boli oveľa toxickejšie, ako sa predtým priznávalo.

Médiá vtedy písali, že v celej Francúzskej Polynézii po jadrových skúškach namerali vysoké hladiny plutónia.

Napríklad na najhustejšie obývanom Tahiti bola v júli 1974 až 500-krát prekročená minimálna úroveň radiácie a podobne postihnutý bol aj ostrov Bora Bora.

Francúzska Polynézia je zámorským spoločenstvom Francúzska v Oceánii a tvorí ju 118 ostrovov ležiacich na území s rozlohou asi ako celá Európa.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Summers: Ekonomika USA by do dvoch rokov mohla na 50 % byť v recesii
<< predchádzajúci článok
Cukrovka vytvára riziko aj pre srdce. Dá sa  však ovplyvniť modernou liečbou. Diabetikov usmerní Slovenská diabetologická asociácia a jej edukačný portál