Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

30. novembra 2010

Ftáčnik bude o viceprimátoroch ešte rokovaťNovozvolený primátor Bratislavy Milan Ftáčnik by mal v najbližších dňoch začať rokovania o viceprimátoroch s politickými ...Zdieľať
milan ftacnik Milan Ftáčnik si svoje rozhodnutia dobre premyslí.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Novozvolený primátor Bratislavy Milan Ftáčnik by mal v najbližších dňoch začať rokovania o viceprimátoroch s politickými klubmi, ktoré sa dostali do mestského zastupiteľstva. Pre agentúru SITA to dnes uviedol šéf Ftáčnikovho volebného štábu Ľubomír Andrassy.


Najväčšie zastúpenie v budúcom mestskom parlamente, teda dve tretiny poslancov, získala päťkoalícia SDKÚ-DS - KDH - SaS - Most-Híd - OKS. Dá sa predpokladať, že posty dvoch viceprimátorov ponúkne nový primátor tejto koalícii, miesto tretieho viceprimátora by malo pripadnúť koalícii na čele so stranou Smer-SD.

Všetko však bude podľa Andrassyho závisieť od politických rokovaní. Konkrétne návrhy by mal predložiť Ftáčnik na prvom, teda ustanovujúcom mestskom zastupiteľstve, schváliť ich musia poslanci. Termín zasadnutie podľa Márie Račkovej z magistrátu nie je ešte známy, v niektorých médiách sa však objavil ako možný termín 21. december.

V hre je aj Budaj
V súvislosti s postom viceprimátora hlavného mesta sa objavili aj špekulácie, že jedným z nich by mohol byť aj známy občiansky aktivista a mestský poslanec Ján Budaj. Ten kandidoval aj na post primátora v sobotných komunálnych voľbách, avšak neuspel a skončil na treťom mieste za kandidátkou koalície SDKÚ-DS - KDH - SaS - Most-Híd - OKS Magdalénou Vášáryovou. Bratislavskí voliči však Budaja opätovne zvolili do mestského parlamentu.

"Nový primátor Milan Ftáčnik s ním rokoval po voľbách. Je pripravený využiť jeho odborný a profesionálny potenciál, je ale predčasné hovoriť, z akej pozície," odpovedal Andrassy na otázku, či by Budaj mohol byť jedným z viceprimátorov. Andrassy zároveň dodal, že o konkrétnych kandidátoch na viceprimátorov budú rozhodovať mestskí poslanci na základe návrhu primátora. Budaj pre agentúru SITA potvrdil, že s novým primátorom telefonoval, aby si vzájomne zablahoželali, avšak k žiadnej dohode podľa neho nedošlo. V prípade, ak by dostal ponuku stať sa viceprimátorom, museli by o tom rokovať v Zmene zdola, za ktorú v komunálnych voľbách kandidoval.

Jediné posty, ktoré chce nový primátor v bratislavskej samospráve obsadiť stranícky, sú miesta jeho zástupcov, netýka sa to už vedúcich postov mestských podnikov a organizácií. Na tieto miesta by sa mali dostať noví ľudia na základe výberových konaní, teda tak, ako Ftáčnik prezentoval vo svojom protikorupčnom minime.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sulík sa za petíciu poľnohospodárom poďakoval a odišiel
<< predchádzajúci článok
Havel podporil demonštrantov v Prahe