Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. septembra 2019

Gabon bol ocenený za ochranu tropických lesov na svojom území



Africký štát Gabon sa stal prvou krajinou na svete, ktorá za svoje úsilie o ochranu a udržateľnosť dažďových pralesov na svojom území získa ďalšiu pomoc z ...



Zdieľať
Foto: TERAZ.sk/Martina Miksová
New York 23. septembra (TASR) - Africký štát Gabon sa stal prvou krajinou na svete, ktorá za svoje úsilie o ochranu a udržateľnosť dažďových pralesov na svojom území získa ďalšiu pomoc z medzinárodných fondov. Podľa agentúra DPA o tom v nedeľu informovala OSN.


Gabon leží uprostred tropických lesov strednej Afriky, prezývaných aj druhé pľúca Zeme - sú druhými po amazonských pralesoch, poznamenala agentúra DPA.

Gabonské úrady v tropických lesoch na svojom území už niekoľko rokov uplatňujú na Afriku pomerne novátorské prístupy pri starostlivosti o porasty. Na území krajiny existuje 13 národných parkov, ktoré pokrývajú 11 percent jej rozlohy, a 20 chránených oblastí.

Na území Gabonu žije aj 60 percent populácie lesných slonov a podľa odborníkov ide o "kľúčový indikátor" dobrého spravovania prírodných zdrojov v krajine.

Začiatkom marca Gabonom otriasol škandál, ktorý súvisel s odhalením siete pašerákov dreva kevazingo, ktoré je v Ázii vysoko cenené, ale v Gabone je výrub týchto stromov prísne zakázaný. Do kauzy bolo zaplatených niekoľko čínskych spoločností a viacero miestnych politikov.

V súvislosti so škandálom prezident Ali Bongo Ondimba urobil zmeny vo vláde, pričom za ministra lesov a lesného hospodárstva vymenoval britského profesora Leeho Whita, ktorý je naturalizovaným Gabončanom a je známy ako bojovník za ochranu životného prostredia.

Za svoje snahy o zníženie emisií skleníkových plynov a za absorpciu škodlivých plynov prirodzenými lesmi na svojom území Gabon od Nórska dostane 136 miliónov eur. Zmluva na desať rokov bola podpísaná v Libreville. Financie z Nórska majú Gabonu pomôcť chrániť a rozvíjať svoj lesný fond.

V komuniké Iniciatívy pre lesy strednej Afriky (CAFI) sa uvádza, že ide o historicky prelomovú zmluvu, keďže ide o prvý prípad, keď bol za svoj boj proti odlesňovaniu vyzdvihnutý a ocenený niektorý zo afrických štátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny Emmy sú ROZDANÉ: Tieto snímky zabodovali najviac
<< predchádzajúci článok
Krach cestovnej kancelárie Thomas Cook zasiahol státisíce dovolenkárov