Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. decembra 2019

Gábor Gál vystúpil na konferencii v Abú Zabí



Gábor Gál, archívna snímka.



Zdieľať
Gábor Gál, archívna snímka. Foto: TASR Dano Veselský
Bratislava/Abú Zabí 16. decembra (TASR) - S aktívnou účasťou Slovenska na expertnej úrovni sa koná ôsme zasadnutie Konferencie zmluvných strán Dohovoru OSN proti korupcii, ktorého dejiskom je v dňoch 16. až 20. decembra hlavné mesto Spojených arabských emirátov (SAE) Abú Zabí. Slovensko na tomto podujatí zastupujú minister spravodlivosti Gábor Gál a odborníci z Úradu pre verejné obstarávanie.


V pondelok s prejavom na konferencii vystúpil šéf slovenskej justície, ktorý hovoril o opatreniach v boji proti korupcii. Vo vzťahu k podnikateľskému sektoru a transparentnosti obchodovania so štátom vyzdvihol najmä povinné zverejňovanie zmlúv, ktoré na Slovensku funguje už sedem rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa slovenského ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

Žiadna zmluva so štátom alebo samosprávou, ktorej predmetom je transfer štátnych peňazí nenadobudne platnosť, ak nie je zverejnená. Transparentnosť podnikania so štátom bola posilnená aj uzákonením povinnosti zverejňovať konečných vlastníkov vo verejnom registri. V tomto kontexte sa Slovensko minulý týždeň verejne prihlásilo aj k Princípom transparentnosti zverejňovania konečných vlastníkov. Ide o otvorenú iniciatívu, ku ktorej sa môže pripojiť každý, kto sa zaviaže presadzovať transparentnosť vlastníckych štruktúr podnikov. Čím viac štátov sa k iniciatíve pripojí, tým efektívnejší bude celosvetový boj proti korupcii.

"Pre Slovensko je boj proti korupcii jednou z kľúčových priorít, a to napriek rozsiahlym reformám za posledných 30 rokov. Aj keď môžem konštatovať uspokojivú mieru súladu našej právnej úpravy s požiadavkami medzinárodných dohovorov, istý deficit naďalej pretrváva z hľadiska efektivity odhaľovania korupcie," uviedol Gál.

Ako ďalej zdôraznil, v oblasti justície sa Slovensku osvedčila špecializácia súdov a orgánov činných v trestnom konaní bojujúcich proti korupcii. "Ďalej môžem spomenúť napríklad automatické prideľovanie vecí na súdoch, vytváranie audio- a videozáznamov zo súdnych pojednávaní či zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete. Zaviedli sme princíp nulovej tolerancie, t. j. nemožnosť vykonávať viaceré právnické profesie v prípade právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin," povedal Gál.

Prijaté boli aj etické kódexy pre jednotlivé právnické profesie, ktorých dodržiavanie sledujú osobitné orgány. K zlepšeniu justičnej spolupráce podľa ministerstva vedie aj budovanie a posilňovanie vzájomnej dôvery prostredníctvom spoznávania právnych systémov iných štátov. V tejto súvislosti minister spravodlivosti vyzdvihol a ocenil význam mechanizmu vzájomných hodnotení UNCAC (Dohovor OSN proti korupcii).

Dohovor bol otvorený na podpis 31. októbra 2003. V mene Slovenska bol dohovor podpísaný 9. decembra 2003, ratifikovaný bol 1. júna 2006. Platnosť nadobudol 14. decembra 2005 a pre Slovensko 1. júla 2006. V slovenskej Zbierke zákonov je publikovaný ako oznámenie ministerstva zahraničných vecí, gestorom vykonávania dohovoru je ministerstvo spravodlivosti. Cieľom dohovoru je pomáhať v boji proti korupcii, presadzovať dobré riadenie verejných vecí a podporovať medzinárodnú spoluprácu a technickú pomoc.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecká automobilka Opel sa vrátila do Ruska
<< predchádzajúci článok
Bývalého japonského veľvyslanca v Česku odsúdili za vraždu syna