Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. apríla 2010

GAŠPAR: Ide o diskreditačnú kampaň proti úradu



Medializované informácie denníka Pravda, podľa ktorých sú vysokí funkcionári Úradu boja proti korupcii podozriví z kupčenia s prípadmi spojenými s ...



Zdieľať
gaspar Foto: SITA/Tomáš Benedikovič


BRATISLAVA 16. apríla  – Medializované informácie denníka Pravda, podľa ktorých sú vysokí funkcionári Úradu boja proti korupcii podozriví z kupčenia s prípadmi spojenými s úplatkárstvom, považuje riaditeľ úradu Tibor Gašpar za plánovanú diskreditačnú kampaň, ktorá má spochybňovať úrad, jeho vedenie a smeruje i proti polícii ako takej. „Tieto vyjadrenia znevažujú činnosť celého úradu a všetkých jeho pracovníkov,“ povedal dnes na tlačovej besede Gašpar. Podľa vlastných slov mal informácie, že prípad niekto bude medializovať a dal ho do súvisu aj s citlivým časom pred parlamentnými voľbami.

Gašpar vylúčil, že by z kupčenia s prípadmi boli podozriví vysokí funkcionári Úradu boja proti korupcii. Podľa Pravdy si mal napríklad v jednom prípade pracovník úradu vypýtať od podnikateľa peniaze za to, že začne v jeho záležitosti konať s tým, že polovicu sumy musí ešte odovzdať svojmu nadriadenému. Poplatky za takéto úkony sa podľa policajných kuloárov pohybujú od troch- do 10-tisíc eur. Gašpar vysvetlil, že toto podanie podala koncom minulého roka civilná osoba, podnikateľ, keď ako svedok vypovedal v rámci iného prípadu. Skutok sa mal stať v lete 2008. Šéf úradu zdôraznil, že obvinenia smerovali voči radovému policajtovi, ktorý pracoval na oddelení operatívy. Operatívci však nerozhodujú o tom, či sa polícia začne prípadom zaoberať alebo nie, zaevidovanie prípadov spadá pod kompetenciu vyšetrovateľov. „Preto toto tvrdenie nemá logiku a opodstatnenie,“ poznamenal Gašpar. Podľa jeho informácií svedok v minulosti pôsobil v spravodajských službách.

Okrem kupčenia s prípadmi inšpekcia u policajných funkcionárov podľa denníka preveruje aj podozrenia z nelegálneho obohacovania sa. Malo k nemu dochádzať tak, že časť peňazí, ktoré policajti v teréne dostávajú napríklad na svojich informátorov, si jeden z nadriadených nechával pre seba. Výška takéhoto príspevku na operatívnu činnosť môže byť aj tisíc eur, z nej sa podľa zdrojov Pravdy malo nadriadenému nechávať 10 až 15 percent. Podobne to malo byť aj s odmenami, ktoré policajti dostávali.

Podľa Gašpara oznámenie v tejto veci podával samotný príslušník úradu, policajt operatívneho oddelenia, voči svojmu nadriadenému. V rámci piatich úrovní riadenia na úrade ide o najnižší stupeň. Policajt, ktorý prišiel s obvinením, sa údajne viackrát vyjadril, že sa bude snažiť úrad diskreditovať prostredníctvom médií. Gašpar dal v tejto veci štyroch policajtov vypočuť na detektore lži, oznamovateľ podozrení z korupcie na nich dvakrát zlyhal ako „nepravdovravný“. Priamy nadriadený, ktorého sa obvinenie týkalo, na neho podal trestné oznámenie za ohováranie. Podľa služobného hodnotenia policajt – oznamovateľ nie je spôsobilý pracovať na Úrade boja proti korupcii, môže však zastávať menej zodpovedné funkcie v Policajnom zbore. Gašpar ich nekonkretizoval, hovorca policajného prezídia Martin Korch sa vyslovil, že by mohol napríklad dvíhať rampu na parkovisku. Policajt sa odvolal, o jeho budúcnosti na úrade sa definitívne rozhodne v blízkom čase.

Gašpar predpokladá, že za medializáciou prípadov stoja ďalšie osoby, bývalí príslušníci spravodajských služieb.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kúpalisko Vadaš tento rok mení cenovú politiku
<< predchádzajúci článok
NBÚ nemá problém s certifikáciou aplikácie