Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2018

Generálmajor Ondřej Novosad ocenil belgického generála z misie UNTAES



Vojenský predstaviteľ SR pri NATO a EÚ generálmajor Ondřej Novosad vo štvrtok - pri príležitosti 25. výročia vzniku Ozbrojených síl SR - odovzdal na pôde ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
Brusel 22. novembra (TASR) - Vojenský predstaviteľ SR pri NATO a EÚ generálmajor Ondřej Novosad vo štvrtok - pri príležitosti 25. výročia vzniku Ozbrojených síl SR - odovzdal na pôde Slovenského zastúpenia pri NATO v Bruseli medailu ministra obrany SR belgickému generálovi vo výslužbe Williamovi Hansetovi.


Generál Hanset pôsobil v 90. rokoch 20. storočia ako veliteľ síl misie OSN UNTAES na území východného Slavónska (Chorvátsko), kde velil aj slovenskému ženijnému práporu v počte okolo 600 mužov.

Na úvod slávnostnej ceremónie generálmajor Novosad uviedol, že medaila je Hansetovi udelená za jeho výborné velenie a vysoký profesionalizmus. Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnili veľvyslanci SR a Belgicka pri NATO, ako aj prezident Únie vojnových veteránov SR Štefan Jangl, ktorý bol v rokoch 1996-98 veliteľom ženijného práporu mierových síl OSN. Novosad bol v uvedenom období zástupcom veliteľa tohto práporu.

Novosad v rozhovore pre TASR pripomenul, že po skončení mandátu misie UNPROFOR zo strany OSN bol záujem, aby slovenskí vojaci pokračovali v misii UNTAES, ktorá predstavovala silu o počte 5000 vojakov. Upozornil, že misia UNTAES bola objektívne zhodnotená ako jediná misia OSN v 20. storočí, ktorá naplnila svoj mandát.

"Plnili sme tam konštrukčné úlohy, odmínovacie úlohy a ničenie munície," opísal v skratke pôsobnosť slovenského práporu, ktorého záber bol však podľa neho "oveľa širší".

"Ten prápor od roku 1996 do roku 1998 splnil 700 úloh a s ohromným úspechom. Je to veľmi významná časť histórie našej armády. Aj z toho hľadiska, že sme pripravili veľa dôstojníkov a poddôstojníkov a že sme získali svoje meno na medzinárodnom vojenskom poli a že sme pomohli národom, ktoré sa nachádzali v danom regióne," upozornil Novosad. Pripomenul, že Chorvátsko je dnes súčasťou EU aj NATO a Srbi s Chorvátmi majú teraz celkom iné vzťahy ako v danom období. "Ľudia, ktorí boli vysťahovaní z Chorvátska, sa vrátili do svojich domovov a ten mierový proces mohol nastať," dodal.

Generál Hanset na otázku, či si aj po 22 rokoch spomína na velenie slovenskému ženijnému práporu, uviedol, že na nič nezabudol, a pripomenul, že úlohy, ktoré plnili Slováci, zohrali "kľúčovú úlohu".

"Mal som tú česť veliť slovenskému práporu, ktorý zohral kľúčovú úlohu pre úspech misie UNTAES. Keď sme prišli do Slavónska, mosty a cesty boli zničené, dediny boli v ruinách a my sme potrebovali dobrých inžinierov a odborníkov na vyčistenie zamínovaného priestoru, na obnovu mostov a ciest, aby sa ostatné jednotky mohli vôbec dostať do tohto regiónu," opísal situáciu. Priznal, že päť bojových práporov z iných krajín by sa bez odbornosti slovenských ženistov, potrebného a moderného vybavenia, ktorým ozbrojené sily SR disponovali, a tiež bez dobrých veliteľov nedostalo na miesto určenia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EK vyzvala členské štáty, aby odstránili bariéry na jednotnom trhu
<< predchádzajúci článok
Vianočné trhy v Piešťanoch otvoria svoje brány už v piatok