Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2023

Generálna prokuratúra nevyhovela návrhu operatívcov NAKA a nezrušila im na základe paragrafu 363 obvinenia.Branislav Dunčko a Róbert Magula sú stíhaní pre zneužitie právomoci verejného činiteľa od júna minulého roka. Policajná inšpekcia ich obvinila trištvrte roka po vyšetrovateľoch NAKA Jánovi Čurillovi a jeho kolegoch.Zdieľať
Generálna prokuratúra nevyhovela návrhu operatívcov NAKA a nezrušila im na základe paragrafu 363 obvinenia.

O nevyhovení návrhu podľa paragrafu 363 nerozhodoval priamo generálny prokurátor Maroš Žilinka, ale v jeho zastúpení prokurátorka Mária Hansková. Tá sa v zdôvodnení odvoláva aj na spochybňované odposluchy z kancelárií NAKA.

„Na základe celkového zhrnutia a vyhodnotenia zachytenej komunikácie medzi obvinenými však možno bez akýchkoľvek pochybností konštatovať, že základným spoločným motívom, respektíve pohnútkou konania všetkých obvinených bolo zmariť služobnú činnosť vyšetrovateľov Úradu inšpekčnej služby, a tým aj celkový účel nimi realizovaného trestného konania,“ napísala v uznesení. Cituje aj viaceré pasáže z komunikácie medzi vyšetrovateľmi a operatívcami.

Advokát obvinených Peter Kubina opakovane upozornil, že prepisy odposluchov nesedia so zvukom. Okrem toho spochybnil aj stotožnenie osôb na záznamoch.

V súvislosti s nevyhovením návrhu podľa paragrafu 363 Kubina upozornil na paralelu, že v zhruba rovnakom čase, ako jeho klienti neuspeli na generálnej prokuratúre, tá zrušila obvinenie expolicajtovi Mariánovi Kučerkovi. Ten je neprávoplatne odsúdený za korupciu na jedenásť rokov, pričom o jeho odvolaní doposiaľ Najvyšší súd nerozhodol, pretože je na úteku v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

A zatiaľ čo jemu obvinenie v inej trestnej veci generálny prokurátor zrušil, operatívcom nie. Už aj krajský súd pritom pri rozhodovaní o väzbe vyšetrovateľov NAKA povedal, že ich stíhanie nie je dôvodné, na čo sa odvoláva Kubina aj v prípade Dunčka s Magulom. Okrem toho dodal, že „títo policajti nikam neutiekli a neskrývajú sa, ale toho času Slovenskej republike naďalej slúžia a robia ju bezpečnejšou“. Pripomenul, že aj oni napríklad boli pri objasňovaní vraždy Daniela Tupého.

„Snaha používať právne argumenty sa v tomto prípade veľmi podobá hraniu šachu s holubom. A nechýba im ani zmysel pre absolútne perfektné načasovanie,“ skonštatoval Kubina.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Minister Naď oznámil, čo dostane Slovensko od USA za stíhačky MiG-29 pre Ukrajinu (foto)
<< predchádzajúci článok
Začínate s jarnou očistou? Pozor na extrémy