Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júna 2023

Generálny prokurátor musí mať vymedzené právomoci, tvrdí Macko a spresnil návrhy na úpravu paragrafu 363 (video)Generálnemu prokurátorovi je potrebné jasne vymedziť jeho právomoci a upresniť, za ktorých podmienok a v akom štádiu trestného konania môže zrušiť obvinenie na základe paragrafu 363. Preskúmanie ...Zdieľať
pavel macko predseda ods 676x451 22.6.2023 (SITA.sk) - Generálnemu prokurátorovi je potrebné jasne vymedziť jeho právomoci a upresniť, za ktorých podmienok a v akom štádiu trestného konania môže zrušiť obvinenie na základe paragrafu 363.

Preskúmanie konania prokurátora


Uviedol to predseda Občianskych demokratov Slovenska (ODS) Pavel Macko na štvrtkovej tlačovej besede strán Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia a Demokratická strana.

Ako spresnil, sú to ich návrhy na úpravu paragrafu 363, pričom navrhujú aj mechanizmus, ktorý zabezpečí, že rozhodnutie generálneho prokurátora bude preskúmateľné.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Dnes je podľa neho zvrchovaným a nekontrolovateľným orgánom, ktorý tvrdí Ústavnému súdu SR, že nemusí konať podľa zákona.

Nemôže konať kedykoľvek a akokoľvek


„Včera rozhodol ústavný súd o tom, že paragraf 363 je v súlade s ústavou. Generálny prokurátor sa potešil a je to v poriadku. Rešpektujeme rozhodnutie súdu, pričom dlhodobo tvrdíme, že potrebujeme paragraf 363, no potrebujeme ho upraviť tak, aby jasne stanovil podmienky, za ktorých je možné ho použiť, a aby stanovil aj možnosť preskúmania rozhodnutia generálneho prokurátora," vysvetlil Macko.

Pripomenul, že ústavný súd okrem iného povedal aj to, že generálny prokurátor nemá pravdu, ak si myslí, že môže konať kedykoľvek a akokoľvek, pokiaľ to nie je v trestnom poriadku zakázané.

„Ako štátny orgán môže konať presne len tak, ako má stanovené v Ústave SR a ako je to upresnené v zákone," uzavrel Macko.


Zdroj: SITA.sk - Generálny prokurátor musí mať vymedzené právomoci, tvrdí Macko a spresnil návrhy na úpravu paragrafu 363 (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pátranie po zmiznutej ponorke vstupuje do kritickej fázy, pasažierom zostávajú posledné hodiny kyslíka (foto)
<< predchádzajúci článok
Takéto niečo by si nedovolili ani Mečiar, Fico a Danko. Saskári upozorňujú na ohýbanie legislatívneho procesu (video)