Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2019

Gibraltár usporiada referendum o legalizácii interrupciíGibraltár na budúci rok usporiada referendum o zmene zákona o interrupciách, ktorý patrí k najprísnejším na svete, informovala agentúra AFP.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Gibraltár 12. júla (TASR) - Gibraltár na budúci rok usporiada referendum o zmene zákona o interrupciách, ktorý patrí k najprísnejším na svete, informovala agentúra AFP.


V súčasnosti je na Gibraltáre, zámorskom území Spojeného kráľovstva na juhu Európy, možné trestať umelé prerušenie tehotenstva aj doživotným väzením, aj keď tento trest v moderných dejinách nebol udelený.

Navrhované zmeny zákona, ktorý bude predložený na referendum 19. marca 2020, by umožnili ukončiť tehotenstvo v prípade, keď je ohrozené duševné alebo fyzické zdravie ženy - napríklad v prípadoch znásilnenia alebo incestu -, či v prípade anomálie plodu.

Podľa návrhu zákona by interrupcie boli úplne zakázané po 12. týždni, a to bez ohľadu na dôvod uvádzaný pre ich vykonanie. Návrh tiež udeľuje lekárom právo nevykonať tento zákrok, ak je v rozpore s ich svedomím či morálkou.

Gibraltárska vláda vyhlásila, že sa rozhodla pre reformu zákona o interrupciách po tom, čo britský najvyšší súd v júni 2018 rozhodol, že zákony o potratoch v Severnom Írsku, ktoré sú takmer totožné s právnymi predpismi Gibraltáru, nie sú v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach.

Vzhľadom na výbušnosť témy a rozdielnosť názorov vláda dospela k názoru, že jediným vhodným riešením je referendum, uvádza sa vo vyhlásení gibraltárskej vlády.

Prieskum spoločnosti Gibraltar Broadcasting Corporation (GBC) z roku 2018 ukázal, že 77 percent obyvateľov územia by za určitých okolností podporilo legalizáciu interrupcií - napríklad v prípade znásilnenia alebo ochrany života tehotnej ženy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Oslavy víťazstva Alžírčanov vo futbale prerástli do násilností
<< predchádzajúci článok
Trump: Otázka o občianstve nebude súčasťou formulára na sčítanie ľudu

Gibraltár usporiada referendum o legalizácii interrupcií - diskusné fórum čitateľov