20. novembra 2019

Gnabry zostrelil Severných Írov hetrikom

Nemeckí futbalisti Leon Goretzka (druhý vľavo) a Serge Gnabry s atešia z gólu v zápase C-skupiny kvalifikácie Euro 2020 Nemecko - Severné Írsko 19. novembra 2019 vo Frankfurte nad Mohanom. FOTO TASR/AP Foto: TASR
Frankfurt 20. novembra (TASR) - Nemeckí futbalisti sa rozlúčili s úspešnou kvalifikáciou EURO 2020 vysokým domácim víťazstvom 6:1 nad Severným Írskom, pod ktoré sa hetrikom podpísal Serge Gnabry. Miestenku na šampionát si zabezpečili už sobotnou výhrou nad Bieloruskom (4:0), utorkovým triumfom spečatili prvé miesto v C-skupine.

Zverenci trénera Joachima Löwa síce už od 7. minúty prehrávali po góle Michaela Smitha, potom však prišli chvíle Gnabryho. Krídelník mníchovského Bayernu sa spoločne s klubovým spoluhráčom Leonom Goretzkom postarali ešte do prestávky o obrat skóre a v druhom polčase skompletizoval hetrik. Gnabry potvrdil svoju vysokú streleckú efektivitu v národnom drese, v trinástich vystúpeniach vsietil rovnaký počet gólov. "Momentálne hráme veľmi, veľmi dobrý futbal. Na záverečný turnaj ME pôjdeme plní sebavedomia, za sebou máme skvelú šnúru. Naše mužstvo je mladé, no užívame si veľa zábavy," povedal po svojom druhom reprezentačnom hetriku Gnabry, ktorý pri odchode z trávnika v 80. minúte zožal od publika vo Frankfurte potlesk.

Löw po krachu na MS 2018 v Rusku, kde Nemci v pozícii úradujúcich majstrov sveta šokujúco vypadli už v základnej skupine, pristúpil ku generačnej obmene v reprezentácii. Omladený tím v Lige národov len nasával skúsenosti z náročných medzištátnych zápasov, v kvalifikácii EURO 2020 sa však už rozbehol. V C-skupine prehral iba raz (doma s Holandskom 2:4) a vyhral ju s dvojbodovým náskokom práve pred "oranjes". Nemci naznačili svoje ambície smerom k EURO, kde by mali svoje tri zápasy v základnej skupine odohrať doma v Mníchove. "Pre nás to bude v skupinovej fáze akoby domáci európsky šampionát," citovala agentúra DPA Goretzku, autora dvoch gólov v utorkovom dueli.

Severní Íri začali kvalifikáciu sľubne, po štyroch víťazstvách sa zdalo, že by mohli konkurovať obom favoritom, no v dueloch s Nemeckom a Holandskom dokázali vyťažiť iba bod a v tabuľke skončili napokon na nepostupovom treťom mieste. Šancu zabojovať o miestenku na ME budú mať v play off Ligy národov. V semifinále B-divízie sa predstavia na pôde Bosny a Hercegoviny, v prípade úspechu zabojujú o postup vo finále proti víťazovi duelu Slovensko - Írsko. "Táto vysoká prehra nebude mať vplyv na naše výkony v play off. Skrátka, Nemci nás trestali svojou kvalitou. Nemôžeme žiadať, aby hráči z anglickej League One konkurovali futbalistom hrajúcich Ligu majstrov. Navyše chýbalo nám päť-šesť hráčov, to sa muselo niekde prejaviť," povedal pre BBC tréner severoírskej reprezentácie Michael O'Neill.

Holanďania si postup na ME zaistili už v sobotu, v utorok na záver kvalifikačných zápolení rozdrvili v Amsterdame Estónsko 5:0. Aj v tomto zápase sa zrodil hetrik, svoj premiérový v národnom drese strelil Georginio Wijnaldum. Stredopoliar Liverpoolu pri absencii stopéra a klubového spoluhráča Virgila van Dijka nastúpil s kapitánskou páskou. Holanďania si napravili chuť po neúčastiach na ME 2016 a MS 2018 a na budúcoročnom kontinentálnom šampionáte budú chcieť uspieť. "Som nadšený, že sme späť na EURO. Sme znovu tam, kam patríme. Bolo ťažké vynechať tie turnaje. Nemôžeme sa však pozerať späť," uviedol van Dijk pre BBC. "Účasť na šampionáte znamená pre ľudí veľa. Je pravdepodobné, že budeme hrať všetky skupinové zápasy v Amsterdame, čo bude výborné pre našich fanúšikov."