Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2019

Grécky parlament bude hlasovať o dohode s MacedónskomIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Atény 24. januára (TASR) - Približne 1500 policajtov zaujalo pozície v gréckej metropole Atény, kde sa očakávajú protesty proti ratifikácii kľúčovej dohody s Macedónskom v gréckom parlamente. Od dohody o zmene názvu Macedónska na Republiku Severné Macedónsko sa očakáva normalizácia vzťahov medzi oboma krajinami, napísala agentúra AP.


Na protest proti dohode vyvesili grécki komunisti na múry starobylej Akropoly dva obrovské transparenty v gréčtine a angličtine. "Nie dohode Tsipras-Zaev," stálo na jednom, ktorý narážal na gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa a jeho macedónskeho partnera Zorana Zaeva.

Na schválenie dohody, o ktorej bude parlament po štvordňovej rozprave hlasovať vo štvrtok večer, potrebuje vláda premiéra Alexisa Tsiprasa hlasy šiestich opozičných poslancov.

Na základe zmienenej dohody sa má Macedónsko premenovať na Republiku Severné Macedónsko. Výmenou za to Grécko stiahne svoje námietky proti tomu, aby sa táto krajina stala členom NATO a prípadne aj Európskej únie. Macedónsko už dohodu ratifikovalo a zmenilo svoju ústavu tak, že do nej začlenilo dodatok o premenovaní krajiny. Na to, aby dohoda názvu nadobudla účinnosť, ju musí ešte ratifikovať grécky parlament.

Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrvával od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhodoval s názvom jeho regiónu Makedoniá. Atény sa obávali možných územných nárokov zo strany Skopje. Macedónsko so súhlasom gréckej strany dočasne používalo názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov (OSN).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ružomberok získal takmer pol milióna eur na opatrovateľskú službu
<< predchádzajúci článok
Zber triedeného odpadu narástol medziročne takmer o polovicu

Grécky parlament bude hlasovať o dohode s Macedónskom - diskusné fórum čitateľov