Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. decembra 2011

Gruzínci sa na Slovensku učili vyrábať syr



Zástupcovia gruzínskych presídlencov sa v rámci projektu, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita (SKCH), zúčastnili na študijnej ceste po Orave, kde sa učili o produkcii mlieka, výrobe syra a ...



Zdieľať
ovce BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) - Zástupcovia gruzínskych presídlencov sa v rámci projektu, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita (SKCH), zúčastnili na študijnej ceste po Orave, kde sa učili o produkcii mlieka, výrobe syra a umiestňovania výrobkov z farmy na trh. Študijná návšteva je zavŕšením projektu, financovaného z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR SlovakAid. Projekt s názvom Podpora adaptácie a na mieru šitá pomoc pri integrovaní rodín presídlencov v regióne Khobi bol zameraný na pomoc vnútorným presídlencom v Gruzínsku.


Účelom študijnej návštevy Gruzíncov bola výmena skúseností v oblasti poľnohospodárstva a získanie informácií o fungovaní malých fariem na Slovensku a umiestňovania produktov na trh. Cieľom návštevy bolo tiež vytvoriť partnerstvá medzi obcami Lokca na Orave a obcou Thorsa v Gruzínsku. Do projektu boli zapojené aj rodiny v obci Lokci, ktoré v priebehu realizácie projektu vyzbierali viac ako 500,- Euro, za ktoré Charita nakúpila osivo a hnojovo pre rodiny presídlencov. Účastníci študijnej cesty navštívili rybnú farmu v Zákamennom a rodinnú farmu v obci Lokca, kde sa dozvedeli viac o chove hovädzieho dobytku, produkcii a predaji mlieka, syrov a mliečnych výrobkov. Navštívili tiež blízky bitúnok a získali poznatky o produkcii hovädzieho mäsa.

Charite sa už v rámci projektu toho podarilo viac. Na začiatku projektu nemali presídlenci v centre Torsa žiadnu techniku na obrábanie pôdy. Vďaka traktoru s príslušenstvom a náradiu, ktoré v rámci projektu zabezpečila SKCH, môžu dnes presídlenci efektívnejšie využívať prenajatú pôdu od vlády. Charita dala vyškoliť aj dvoch vybraných presídlencov na obsluhu traktora a príslušenstva. Slovenskí a gruzínski experti navrhli presídlencom aj systém na prevádzku a financovanie dodanej techniky, ktorý spočíva v zriadení fondu opráv a údržby, do ktorého prispievajú členovia miestnej komunity presídlencov.

Gruzínska vláda sa snaží nájsť riešenia pre presídlencov, ale vzhľadom na obmedzený trh pracovných miest a všeobecný problém Gruzínska, ktorým je nezamestnanosť, začala prenajímať pôdu presídlencom, na ktorej už mnohé rodiny začali pestovať plodiny pre vlastnú spotrebu. „Je to jediný zdroj živobytia, keďže sociálne dávky, ktoré dostávajú, sú veľmi nízke a nepokrývajú ani základné potreby.

Aj preto sme zorganizovali študijnú cestu na Slovensko, aby sme im dali šancu učiť sa ako vybudovať malú farmu a z predaja nadprodukcie získavať peniaze na obživu a tiež na ďalší rozvoj farmárčenia“, hovorí Radovan Gumulák, generálny sekretár SKCH.

Presídlencov žije v Gruzínsku takmer 300-tisíc. Museli opustiť svoje domovy v dôsledku vojenského konfliktu v Abcházsku a regióne Tskhinvali. V auguste 2008, po vojne s Ruskou federáciou, sa počet vnútorne vysídlených osôb v Gruzínsku zvýšil ešte o ďalších 26-tisícľudí.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dlh Prievidze klesol o 800-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Agresívny lúpežník zbil muža balíkom od plienok