Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. augusta 2022

Guterres je sklamaný z nevyťažených terminálov v Odese, opäť vyzval na demilitarizáciu Zaporožskej elektrárneGenerálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres pricestoval v piatok na ...Zdieľať
russia_ukraine_war_68043 c38118057fd44de28623912d8ba0fa29 676x430 19.8.2022 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres pricestoval v piatok na oficiálnu návštevu ukrajinského prístavného mesta Odesa.


Nevyužité terminály v prístave


Ako referuje web Suspiľne Media, Guterres navštívil tamojší prístav odkiaľ sa v súlade s istanbulskými dohodami vyváža ukrajinské obilie.

Guterres však priznal, že ho nepotešilo, keď zistil, že kapacita odeského prístavu nie je maximálne využitá. „Som smutný, pretože potenciál, ktorý tento prístav a toto mesto má pre vašu krajinu, pre váš región, sa nenapĺňa. Dúfam, že čoskoro sa budeme môcť vrátiť a budeme môcť vidieť, že všetky terminály sú vyťažené a mesto je plné života,“ vyhlásil šéf OSN.

Demilitarizácia Zaporožskej elektrárne


Vyjadril sa taktiež k situácii v Zaporožskej jadrovej elektrárni, v súvislosti s ktorou sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňujú z ostreľovania.

„Ak by bolo územie zariadenia demilitarizované, otázka ostreľovania a obvinenia ruskej a ukrajinskej strany by už boli vyriešené. Elektrina z elektrárne je ukrajinská, ukrajinský ľud ju potrebuje najmä v zimnom období a toto treba dodržať,“ povedal Guterres.

Dohoda na exporte potravín


Spolu s ním pricestoval do Odesy i ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov. „Je pripravených na naloženie 10 lodí v troch prístavoch v Odeskej oblasti. Očakávame, že budeme môcť prijať 40 žiadostí o to, aby do prístavu Odesa smerovali ďalšie lode. Takže s radosťou môžem oznámiť, že iniciatíva funguje,“ povedal minister.

Guterres predtým navštívil Ľvov, kde sa stretol s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Počas stretnutia sa dohodli na pokračovaní koordinácie exportu potravín a diskutovali aj o situácii v spomenutej jadrovej elektrárni.


Zdroj: Webnoviny.sk - Guterres je sklamaný z nevyťažených terminálov v Odese, opäť vyzval na demilitarizáciu Zaporožskej elektrárne © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sme rodina a Smer sa dohodli na spolupráci, na košického župana a primátora Michaloviec podporia rovnakých kandidátov
<< predchádzajúci článok
Máš vlastný unikátny štýl? Objavuj na GLAMI ponuku módy šitú na mieru užívateľa