Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2006

Gyurcsány zdôraznil nevyhnutnosť bolestných reforiemMaďarský premiér Ferenc Gyurcsány v utorok na pôde parlamentu uviedol, že jedinou cestou ako znížiť schodok štátneho rozpočtu a pripraviť krajinu na vstup do eurozóny je zvýšiť príjmy a ...Zdieľať

BUDAPEŠŤ 30. mája (WN/SITA/AFP) - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány v utorok na pôde parlamentu uviedol, že jedinou cestou ako znížiť schodok štátneho rozpočtu a pripraviť krajinu na vstup do eurozóny je zvýšiť príjmy a znížiť štátne výdavky. Gyurcsány, ktorý začína druhé funkčné obdobie po aprílových voľbách, poukázal na nutnosť bolestných ekonomických reforiem. Tie sú podľa analytikov nevyhnutné v záujme zníženia rozpočtového deficitu krajiny, ktorý je s hodnotou 6,1 percenta minuloročného hrubého domáceho produktu (HDP) najvyšší v Európskej únii.

"Všetkým tým, ktorí hovoria, že sú problémy s maďarským rozpočtom, môžem povedať len toľko, že jedinou cestou na ich vyriešenie je, že štát zníži niektoré výdavky a zvýši svoje príjmy," uviedol Gyurcsány. "Treba zaviesť vyváženosť v ekonomike a rozpočte do roku 2008," povedal predtým, ako mal v utorok v neskorších hodinách predložiť všeobecný náčrt štvorročného programu svojej vlády.

Výška deficitu ohrozuje ekonomickú stabilitu Maďarska, ako aj plánované prijatie eura v roku 2010, čo si vyžaduje zníženie štátneho deficitu pod úroveň troch percent HDP do roku 2008. Očakáva sa, že ekonomické reformy budú zahŕňať prepúšťanie v štátnom sektore, drastické zníženie počtu obecných úradov a obmedzenia v nákladnom zdravotníctve a vzdelávacom sektore. Očakávajú sa aj prísne opatrenia v oblasti daňovej turistiky a škrtov vo výdavkoch. Gyurcsány má ekonomický reformný balík predstaviť 10. júna, deň po tom, ako oficiálne nastúpi do úradu.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Srbsko predstavilo nový návrh autonómie pre Kosovo
<< predchádzajúci článok
OKS začala cez internet a mobily vysielanie vlastnej TV12

Gyurcsány zdôraznil nevyhnutnosť bolestných reforiem - diskusné fórum čitateľov