Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2006

K obetiam zemetrasenia v Indonézii sa stále nedostala pomocNapriek prísľubom rýchlej pomoci z celého sveta sa tisíce zúfalých obetí zemetrasenia v Indonézii chystajú na štvrtú noc čakania pod improvizovanými prístreškami. Oficiálny počet mŕtvych v ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. mája (WN/SITA) - Napriek prísľubom rýchlej pomoci z celého sveta sa tisíce zúfalých obetí zemetrasenia v Indonézii chystajú na štvrtú noc čakania pod improvizovanými prístreškami. Oficiálny počet mŕtvych v utorok dosiahol číslo 5 698. Podľa štatistiky, ktorú zverejnilo indonézske ministerstvo sociálnych vecí, väčšina pochádza z jávskeho okresu Bantul ležiaceho južne od mesta Yogyakarta, kde zahynulo najmenej 3 580 ľudí. Vyše 1 660 ďalších osôb prišlo o život v okrese Klaten. Silné zemetrasenie zasiahlo Jávu v sobotu o 5:54 miestneho času (00:54 SELČ) a jeho magnitúdo podľa rôznych zdrojov dosiahlo 6,2 až 6,3 stupňa Richterovej škály. Epicentrum ležalo približne 26 kilometrov južne od mesta Yogyakarta.

Naliehavejšou úlohou, ako je počítanie mŕtvych, je dopravenie zdravotníckej a potravinovej pomoci približne 200 tisícom ľudí, ktorí prišli o domov. Napriek pretekom štátov v poskytovaní podpory a nasadeniu vojakov, dobrovoľníkov a lekárov sa potrebný materiál stále nedostal do najhoršie postihnutých oblastí južne a východne od starobylého mesta Yogyakarta. Na problémy upozorňuje aj Organizácia Spojených národov, ale situácia je podľa nej prevažne pod kontrolou. Indonézsky prezident Susilo Bambang Yudhoyono v utorok ráno navštívil tábor pri poškodenom chrámovom komplexe Prambanan a sľúbil, že na miesto čoskoro dorazí potravinová a zdravotnícka pomoc. "Dávame prednosť obetiam - tým, ktorí sú zranení, chorí, ktorí potrebujú chirurgický zákrok, a tiež utečencom, ktorí stratili svoje domovy a ostatný majetok," povedal novinárom pri budovách zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO. "Uprednostňujeme zdravotné ošetrenie, aby sme zachránili čo najviac životov," dodal prezident neskôr, keď prechádzal improvizovaným táborom v okrese Klaten. Ako informoval najvyšší veliteľ indonézskej armády Joko Santoso, do postihnutých oblastí vyslali najmenej 2 000 vojakov. Pricestovali aj desiatky vojenských lekárov a sestier zo Spojených štátov amerických. Austrália na Jáve nasadila vyše 80 expertov na katastrofy a zdravotnícky personál. Svetový potravinový program OSN už dopravil 40 ton materiálu vrátane stanov, prikrývok, prenosných zariadení na úpravu vody a elektrických generátorov. Prísun pomoci koordinuje centrum, ktoré OSN zriadila na letisku v Yogyakarte. Spomaľujú ho však aj žobráci vytvárajúci rôzne prekážky na cestách, aby mohli od vodičov pýtať peniaze. Podľa internetovej spravodajskej služby Detikcom tak uviazol konvoj vozidiel s pomocou v približne 10-kilometrovej zápche na diaľnici. Indonézske úrady v utorok uskutočnili prvý hromadný pohreb 14 neidentifikovaných obetí zemetrasenia v okrese Bantul. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Antara.

Na ostrove Jáva pokračuje zvýšená aktivita sopky Merapi, ktorá po zemetrasení opäť začala chrliť horúce plyny a po jej úbočí steká láva. Z vrcholu sopky vyvierajú desiatky prúdov sopečného plynu a láva na úbočí tvorí vyše sto jazykov, pričom niektoré sú dlhé až dva kilometre. Stĺpy dymu stúpajú až do výšky 900 metrov, čo je dvakrát vyššie ako v pondelok. Potvrdil to vulkanológ Tri Jani z vulkanologického úradu v Yogyakarte. Podľa jeho slov v pondelok stekalo zo sopky 186 prúdov lávy a sopečný plyn unikal na 88 miestach. Vedci varujú, že magma môže na vrchole sopky vytvoriť nový sopečný dóm, ktorý sa môže zrútiť a okolie sopky tak zasiahnu prúdy lávy a horúce plyny. Merapi je 2 968 metrov vysoká a v súčasnosti je najaktívnejšia zo 129 činných sopiek v Indonézii. Pri jej poslednej erupcii v roku 1994 zahynulo 43 ľudí.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OKS začala cez internet a mobily vysielanie vlastnej TV12
<< predchádzajúci článok
Odstúpil minister financií Snow, nahradí ho Henry M. Paulson

K obetiam zemetrasenia v Indonézii sa stále nedostala pomoc - diskusné fórum čitateľov

hmm4.12. 17:12:18