08. januára 2011

HÁDZANÁ: V Gdyni víťazstvo nad ČR a 3. miesto pre Slovensko

Hádzanári Slovenska víťazstvom zakončili svoje účinkovanie na tradičnom medzinárodnom turnaji štyroch krajín s názvom "Novoročný pohár" v poľskej Gdyni. Zverenci trénera ...

hadzana Foto: SITA GDYNIA 8. januára (WEBNOVINY) - Hádzanári Slovenska víťazstvom zakončili svoje účinkovanie na tradičnom medzinárodnom turnaji štyroch krajín s názvom "Novoročný pohár" v poľskej Gdyni. Zverenci trénera Zoltána Heistera po prehrách s Poliakmi (24:32) a Maďarmi (27:32) zdolali v sobotňajšom stretnutí Čechov 30:28 (15:10). Vďaka triumfu v derby si so ziskom dvoch bodov vybojovali na podujatí 3. miesto. Českí zverenci slovenského kormidelníka Martina Liptáka skončili bez bodu štvrtí. Pre Slovákov bol turnaj generálkou pred účasťou na 22. majstrovstvách sveta vo Švédsku, ktoré sa začnú už na budúci týždeň.

Výsledky - sobota:
Slovensko - Česko 30:28 (15:10)
Zostava a góly SR: Paul, R. Štochl - Petro 3, Kopčo 4, Mazák, M. Straňovský, T. Urban 1, T. Straňovský, Antl 9/3, D. Valo 6, Kukučka 2, L. Tarhai ml. 1, Nižnan 1, F. Šulc ml. 2, M. Baláž, Tumidalský 1
Najviac gólov za Česko: Vítek, Mičkal a Mráz po 4
Pok. hody: 4/3 - 3/0, vylúčení: 2 - 5, rozhodovali: Baranowski a Lemanowicz (obaja Poľ.), 1000 divákov

Úvod patril Čechom, ktorí v 3. min vyhrávali 2:0 a vedenie si udržiavali najmä vďaka gólom Vítka do 8. min (5:4). Slováci postupne zlepšili obranu, v bránke sa rozchytal Štochl, v útoku rozstrieľal D. Valo a na konci prvej desaťminútovky prvýkrát naklonili stav na svoju stranu (6:5). Náskok tímu SR potom narástol na štyri góly (10:6), na čo zareagoval slovenský kouč v službách ČR Martin Lipták oddychovým časom. Jeho zverenci potom zabrali, počas vlastného oslabenia využili chyby súpera a znížili na 8:10, ale to bolo z ich strany v I. polčase všetko. Slovenskí hráči aj naďalej ťažili z úspešných zákrokov Štochla, ktorý chytil v zápase aj tri pokutové hody, a presadzovali sa tiež v ofenzíve. V 29. min zvýšili svoje vedenie po štvrtom presnom zásahu Antla na 15:9, Česi stačili pár sekúnd pred prestávkou už len mierne skorigovať skóre.

Po zmene strán obaja tréneri poslali na palubovku niekoľkých nových hráčov, ale na vývoj duelu to dlho nemalo podstatný vplyv. Slováci v 40. min viedli už 21:13 a kráčali za prvým víťazstvom na turnaji. Česi sa však nevzdávali, postupne ukrajovali z náskoku súpera, ktorého hráči sa dopúšťali nepresností v ofenzívnej činnosti vrátane zakončenia. Skúsená česká spojka Mráz znížila necelé dve minúty pred koncom na 28:30 a črtala sa dráma. Heisterovi zverenci síce po oddychovom čase už nepridali gólovú poistku, ale dokázali ubrániť snahy súpera aspoň o vyrovnanie a víťazstvo si udržali. Za najlepšieho hráča v tíme SR vyhlásili D. Vala.