01. februára 2009

Hádzanárky ŠKP Bratislava víťazkami Slovenského pohára žien

Hádzanárky ŠKP Bratislava sa stali víťazkami Slovenského pohára žien 2008/2009. V nedeľňajšom finále záverečného turnaja využili výhodu domáceho prostredia a športovej hale na Jégého ...

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - Hádzanárky ŠKP Bratislava sa stali víťazkami Slovenského pohára žien 2008/2009. V nedeľňajšom finále záverečného turnaja využili výhodu domáceho prostredia a športovej hale na Jégého zdolali obhajcu lanského prvenstva Iuventu Michalovce 26:23 (11:14). Pre hráčky ŠKP je to premiérové pohárové prvenstvo v 31-ročnej histórii tejto súťaže. Okrem cennej trofeje a finančnej prémie 332 eur získali aj právo účasti v Pohári víťazov pohárov 2009/2010.

Zverenky trénera Štefana Katušáka ako úradujúce majsterky SR vybojovali pre Bratislavu Slovenský pohár po 26 rokoch. Naposledy triumfoval v tejto súťaži klub z hlavného mesta v roku 1983, keď Štart Bratislava uspel po štvrtý raz za sebou.

Súhrn výsledkov víkendových zápasov záverečného turnaja Slovenského pohára v hádzanej žien 2008/2009 v Bratislave (31. 1. - 1. 2. 2009):
NEDEĽA
finále:
ŠKP Bratislava - Iuventa Michalovce 26:23 (11:14)
Góly: Beňušková 9/6, M. Školková 5, Porubská 4, Szöllösiová a Súkenníková po 3, Štetáková a Cicmanová po 1 - Obšatníková-Dittelová 9/2, Tobiášová 3, Birkušová, A. Tóthová, L. Weibelová, Jenčíková po 2, Hricíková, Horňáková a Škľaruková po 1
Pok. hody: 6/6 - 4/2, vylúčené: 5 - 5, rozhodovali: Baďura a Ondogrecula, 200 divákov
Finále medzi úradujúcim slovenským šampiónom na jednej a aktuálnym lídrom interligy (WHIL) na druhej strane malo v I. polčase vyrovnaný priebeh. Ako prvé gólovo odskočili hráčky Iuventy, ktoré sa v 7. min ujali vedenia 5:3. Hostky ťažili v úvode predovšetkým zo streleckej potencie spojky Obšatníkovej-Dittelovej, ktorá z prvých šiestich michalovských gólov zaznamenala päť. Domáce potom hru i skóre vyrovnali. Za stavu 10:9 však nepremenili viacero vyložených príležitostí, čo Iuventa v závere prvej tridsaťminútovky využila na štvorgólovú šnúru a získanie dovtedy najvýraznejšieho náskoku (13:10). Za trojgólového rozdielu odchádzali družstvá aj na prestávku (14:11). Po zmene strán zverenky trénera Katušáka sa postupne začali doťahovať a v 48. min po dlhšom čase opäť naklonili skóre na svoju stranu (19:18). Aj záver duelu potom vyznel pre Bratislavčanky, ktoré po góloch kanonierky Beňuškovej (autorka dovedna 9 presných zásahov) a Porubskej išli v 57. min do najvyššieho vedenia v zápase (25:22). To už z rúk aj zásluhou výborných zákrokov brankárky Sůkalovej nepustili a nad mierne favorizovanou Iuventou zvíťazili 26:23. Hráčky ŠKP tak po majstrovskom titule pridali do svojej zbierky ďalšiu cennú trofej.
Hlasy:
Štefan Katušák (tréner ŠKP): „Dievčatá napriek tomu, že sa im nedarilo a takmer stále museli doťahovať náskok súpera, zabojovali a dali do hry aj srdce. Svojím nasadením a vôľou po víťazstve napokon v záverečnej desaťminútovke rozhodli stretnutie v náš prospech. Keď sme sa dostali na konci duelu do vedenia, už som veril, že to zvládneme. Veľmi nám pomohla Beňušková, ktorá napriek tomu, že berie antibiotiká, nastúpila vo finále. Zranená noha brankárky Sůkalovej stále nie je v poriadku, ale v sobotu i v nedeľu bola tiež našou oporou. Zisk Slovenského pohára je však úspechom celého družstva.“
Michal Lukačín (tréner Iuventy): “Sme sklamaní, pretože sme chceli vyhrať Slovenský pohár. Dnes podali taký výkon, s ktorým sme nemohli uspieť, aj keď sa duel vyvíjal pre nás optimálne. V závere sme sa nedokázali presadiť v rozhodujúcich chvíľach. Nebolo hráčky, ktorá by zobrala na seba zodpovednosť, skúsene premenila šancu a potiahla celé družstvo.“
Miroslava Sůkalová (brankárka ŠKP): „Dievčatá mi v druhom polčase výrazne pomohli. Takú obranu sme už dlho nemali, veľa striel zblokovali a chytalo sa to oveľa lepšie. Napokon to dopadlo pre nás veľmi dobre, pred zápasom by sme to určite brali.“

SOBOTA
semifinále:
ŠKP Bratislava - HK Štart Trenčín 30:24 (14:14)
Najviac gólov: Hrmová 9/2, Porubská 6/2, M. Školková 5 - Bahýlová 6/2, Žideková 5, Hollá 4
Pok. hody: 6/4 - 3/2, vylúčené: 8 - 6, rozhodovali: Karlubík a Struhár, 300 divákov
V prvom polčase zaskočil Trenčín domáce Bratislavčanky vysunutou obranou. Priebeh prvej časti hry bol vyrovnaný, čomu zodpovedal aj nerozhodný výsledok 14:14. Zlepšenou obranou a pohybom si však hráčky ŠKP vynútili po prestávke dostatočný tlak, ktorý im stačil na získanie víťazstva v pomere 30:24.

HK Slovan Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce 22:25 (14:13)
Najviac gólov: P. Popluhárová 8, Martanovičová 4 - Obšatníková-Dittelová 9, Tobiášová 7, Rubcovová a Jenčíková po 3
Pok. hody: 5/5 - 2/1, vylúčené: 5 - 5, rozhodovali: Sivák a Dvorský, 300 divákov
V kvalitnom zápase sa žiadnemu tímu nepodarilo vytvoriť si výraznejší náskok. Do kabín išli s jednogólovým náskokom hádzanárky Dusla, ktoré boli v zápise vedené ako domáce. Aj v druhej časti hry pokračovali obe družstvá vo vynikajúcom výkone. V závere však Šaľa nevyužila presilovku, nepremenila ponúknuté šance a Michalovčanky napokon dokázali vybojovať víťazstvo (25:22) a v nedeľu môžu obhájiť vlaňajšie celkové prvenstvo.