Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2023

Hamran: Predražené zákazky pre Vojenské spravodajstvo spôsobili škodu najmenej 74 mil. eurProkurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime.Zdieľať
Hamran: Predražené zákazky pre Vojenské spravodajstvo spôsobili škodu najmenej 74 mil. eur

 

Pri predražených obranných technológiách pre Vojenské spravodajstvo došlo v rokoch 2013 až 2020 k spôsobeniu škody vo výške najmenej 74 miliónov eur. Na utorkovej tlačovej konferencii, venujúcej sa prípadu možného rozkrádania financií vo Vojenskom spravodajstve, to uviedol prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran.

Oznámil, že obvinenie vzniesla polícia voči 16 fyzickým a dvom právnickým osobám. "Aktuálne máme zadržaných 17 osôb, z toho 13 obvinených a štyri podozrivé osoby," priblížil Hamran. Obvinenia boli vznesené za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Okrem iných figurujú medzi obvinenými bývalí riaditelia Vojenského spravodajstva Ľubomír S. a Ján B. Tiež bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal G. či exprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin K. Polícia podľa Hamrana vychádzala pri vyšetrovaní z operatívnych vlastných zistení i podozrení, ktoré v otázke efektívneho nakladania s verejnými zdrojmi v prostredí VS načrtol Najvyšší kontrolný úrad.

Šéf polície upozornil, že pri policajných zásahoch bolo medzi zaistenými predmetmi niekoľko nehnuteľností, finančné hotovosti vo viacerých bankách v miliónových sumách, obchodné podiely, ale napríklad aj limitovaná edícia škótskej whisky v sume 26.000 eur. Vyšetrovací spis má osem zväzkov a 2700 strán, prílohy majú 11 zväzkov. "V prípade polícia vypočula 25 svedkov, analyzovalo sa viac ako 100 účtov, polícia sa takisto obrátila vo viacerých prípadoch na orgány v cudzine," dodal Hamran. Samotné uznesenie o vznesení obvinenia má vyše 80 strán.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime. "Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách," priblížil. Časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať, použitie ďalších prostriedkov sa ďalej preveruje.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok informovala o akcii Vírus, ktorá sa týka prípadu podozrení z manipulácie verejného obstarávania. Zaoberá sa ním aj špeciálna prokuratúra.

V prípade rozkrádania Vojenského spravodajstva ide podľa polície o škodu 74 miliónov eur. Zaistili pri nej byty, investičné zlato aj financie na účtoch podozrivých, na jednom z nich to bolo až šesť miliónov eur.

Kauza Vírus na Vojenskom spravodajstve sa týka nákupov z rokov 2013 až 2020, teda z čias ministrov Martina Glváča (Smer) a Petra Gajdoša (SNS). Polícia potvrdila, že obvinení sú aj bývalí riaditelia Ján Balciar a Ľubomír Skuhra či Michal Gučík, no aj bývalý prezident hokejového zväzu Martin Kohút.

Kohút viedol IT firmu Ness, ktorá mala aj štátne zákazky.

Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana zadržali celkovo 17 ľudí, 14 z nich obvinili, traja sú podozriví.

Správu aktualizujeme.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Roztrieštenie Ruska nikto nezastaví, podľa Danilova je ďalšia vzbura otázkou krátkeho času
<< predchádzajúci článok
MSV 2023 v Brne sa zameria na efektívny a udržateľný priemysel