Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. augusta 2011

Harmonizovaná inflácia sa v júli zmiernila na 3,8 %Harmonizovaná inflácia sa v júli zmiernila. Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla inflácia meraná európskym harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) v siedmom mesiaci 3,8 %, kým ...Zdieľať
obchod zelenina rusko BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - Harmonizovaná inflácia sa v júli zmiernila. Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla inflácia meraná európskym harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) v siedmom mesiaci 3,8 %, kým v júni predstavovala 4,1 %. Priemerná ročná miera inflácie dosiahla v júli hodnotu 2,7 %, v porovnaní s jej hodnotou v júni sa zvýšila o 0,3 percentuálneho bodu. Medzimesačne pritom spotrebiteľské ceny druhý mesiac po sebe klesali. Po júnovom poklese o 0,1 % sa v júli opäť znížili o 0,2 %.


V medziročnom porovnaní v júli najvýraznejšie rástli ceny bývania a energií, o 6,3 % a dopravy o 6,1 %. Nadpriemerný rast zaznamenali aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 5,4 %, vzdelávania o 4,6 %, alkoholu a tabaku o 4 % a rozličných tovarov a služieb o 3,9 %. Medziročne vyššie však boli aj ceny odevov a obuvi o 2,6 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,1 %, rekreácie a kultúry a pôšt a telekomunikácií zhodne o 0,3 %. Oproti vlaňajšku boli nižšie iba ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,9 %.

Na medzimesačnej báze najvýraznejšie v júli oproti júnu stúpli ceny zdravotníctva o 0,9 %. Nasledovali ceny rozličných tovarov a služieb a rekreácie a kultúry s rastom zhodne o 0,2 % a ceny bývania a energií a dopravy, ktoré stúpli rovnako o 0,1 %. Na druhej strane ceny potravín a nealkoholických nápojov klesli až o 1,2 %, odevov a obuvi o 0,3 % a alkoholických nápojov a tabaku a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu zhodne o 0,1 %. Ceny pôšt a telekomunikácií, vzdelávania a hotelov kaviarní a reštaurácií sa v porovnaní s júnom nezmenili.

V minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali. V tomto roku sa očakáva vyššia inflácia, ovplyvnená tak oživovaním dopytu, ako aj vplyvom konsolidačného balíka vlády. Národná banka Slovenska napríklad v aktuálnej predikcii očakáva tohtoročnú harmonizovanú infláciu v priemere 4,1 %. Centrálna banka tak navýšila predchádzajúci odhad o 0,3 percentuálneho bodu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Minister hospodárstva sa novej vlny krízy neobáva
<< predchádzajúci článok
Švajčiarsko chystá opatrenia na podporu firiem