Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. apríla 2021

Helikoptéra Ingenuity má za sebou historicky prvý let na Marse, vzlietla až na druhý pokus (video)Experimentálna helikoptéra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), takmer dvojkilogramová ...Zdieľať
mars_helicopter_87627 d75dfd59a64844a8ad0ce71e5195f04f 676x429 19.4.2021  - Experimentálna helikoptéra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), takmer dvojkilogramová Ingenuity, v pondelok uskutočnila prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte.


Vrtuľník mal uskutočniť let na Marse vzdialenom 287 miliónov kilometrov už pred týždňom, no zabránila mu v tom softvérová chyba. Napokon sa to podarilo na druhý pokus, čo v operačnom stredisku vyvolalo mohutný potlesk, jasot a smiech prítomných.

„Údaje výškomeru potvrdzujú, že Ingenuity vykonala svoj prvý let, vôbec prvý let poháňaný motorom na inej planéte,“ informoval Havard Grip, hlavný pilot vrtuľníka na Zemi.

Flotila marťanských dronov


Celkovo je na Marse naplánovaných až päť letov. Tie by mali byť postupne čoraz ambicióznejšie.

Ak budú úspešné, mohli by v nadchádzajúcich desaťročiach prispieť k vytvoreniu flotily marťanských dronov, ktorá bude realizovať letecké pohľady, prepravovať náklad či slúžiť astronautom na prieskumné účely. Prospešné by mohli byť aj na Zemi, napríklad v oblastiach vo vysokej nadmorskej výške.

Kúsok textilu na helikoptére


Keďže spomenutý okamih bol porovnateľný s prvým letom motorovým lietadlom bratov Wrightovcov, Ingenuity mala pri sebe kúsok z ich historického stroja.

NASA už skôr odhalila, že na helikoptére je pripevnený kúsok textilu, veľký ako poštová známka, z ich prvého motorového lietadla Wright Flyer.

Ingenuity priletela na Červenú planétu vo februári spolu s roverom Perseverance.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Helikoptéra Ingenuity má za sebou historicky prvý let na Marse, vzlietla až na druhý pokus (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Našli ste na chlebe pleseň? Určite nejedzte ani tie "dobré" časti, môžete skončiť v nemocnici
<< predchádzajúci článok
Video: Slovenská SuperStar Emma Drobná a český rapper Dorian natočili nový videoklip. Na smartfón

Helikoptéra Ingenuity má za sebou historicky prvý let na Marse, vzlietla až na druhý pokus (video) - diskusné fórum čitateľov