Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

20. apríla 2021

Našli ste na chlebe pleseň? Určite nejedzte ani tie "dobré" časti, môžete skončiť v nemocniciNapriek tomu, že je nielen z ekologického hľadiska zodpovedné nevyhadzovať zbytočne jedlo, každému sa už aspoň raz v živote stalo, že musel niečo zo svojej chladničky či špajzy vyhodiť kvôli plesni.Zdieľať
Našli ste na chlebe pleseň? Určite nejedzte ani tie "dobré" časti, môžete skončiť v nemocnici

Pleseň na niektorých potravinách prekáža menej ako na iných, každopádne sú také, ktoré by sa nemali konzumovať ani v prípade, že sa plesnivá časť odstráni. Jednou z takýchto potravín je určite chlieb.

Väčšina plesní, ktoré sa objavujú na jedle a potravinách, je istým druhom huby. V závislosti od toho, o aký druh jedla ide, môže pleseň „presakovať“ hlboko do jeho vnútra pomocou hýfy.

Aj na pohotovosť

Väčšina húb používa hýfy ako hlavný spôsob vegetatívneho rastu, vďaka nim sa vie ľahko šíriť hlavne v „mäkkých“ jedlách, akým je aj chlieb. Niektoré plesne ľudia jesť môžu, ako napríklad plesnivé syry.

Existuje však aj mnoho ďalších plesní, ktoré sa jesť určite neodporúča. Ak takúto pleseň alebo jej hýfy človek skonzumuje, môže sa dostať aj do nemocnice či na pohotovosť.

Preto je dôležité nespoliehať sa pri plesnivom chlebe len na vlastné oči. To, že sa odstráni viditeľná pleseň ešte neznamená, že už tam žiadna nie je, ako upozorňuje portál IFL Science.

Viditeľná pleseň

Viditeľná pleseň, často zelený povlak, iba naznačuje, že huba sa už dostala do reprodukčného štádia, a tak „vysiela“ spóry, ktoré sa však rýchlo začnú prepracovávať k zvyšku chleba.

Je pravda, že na chlebe môžu byť aj benígne, teda neškodné druhy plesní, avšak zistiť rozdiel medzi „dobrou“ a „zlou“ plesňou je takmer nemožné. Presvedčili sa o tom už viacerí.

Business Insider napríklad informoval o staršom manželskom páre, ktorý po zjedení plesnivej polievky musel byť prevezený do nemocnice so svalovou triaškou. Spôsobili im to mykotoxíny.

Mykotoxíny

Mykotoxín produkujú organizmy hubovej ríše, tento toxín je schopný spôsobiť u ľudí či zvierat závažné ochorenia či dokonca smrť.

„Účinky niektorých potravinových mykotoxínov sú akútne a príznaky vážneho ochorenia sa objavujú rýchlo po konzumácii,“ upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojej webovej stránke.

Iné mykotoxíny môžu mať aj dlhodobé účinky na zdravie, napríklad spôsobiť rakovinu či oslabiť imunitu. Vedci objavili už niekoľko stotisíc rôznych mykotoxínov, závažné účinky na ľudské zdravie má asi 12 z nich.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 9 spôsobov, ako sa cez noc zbaviť bolesti zubov. Kedy už naozaj treba ísť k zubárovi? (14. 4. 2021)
 Silné svaly nie sú len o cvičení. Niektoré druhy zeleniny sú pre ich zdravie kľúčové (8. 4. 2021)
 Horší sa vám zrak? Šafran vám môže pomôcť tento proces zvrátiť (27. 3. 2021)
 Dávate si do kávy cukor? Pozor, môžete si tým spôsobiť tento problém (27. 3. 2021)
 Trpíte bradavicami? Máme jednoduchý liek na ich odstránenie (27. 3. 2021)
 Ak kupujete banány, pred konzumáciou radšej venujte pozornosť ich vzhľadu. (14. 3. 2021)
 Najlepšia bylinka na bolesti žalúdka, hnačku, artritídu, bolesť v krku a chrípku. (14. 3. 2021)
 Jednoduchý trik na posilnenie zdravia. (7. 3. 2021)
 Nespite príliš dlho. Ranné vstávanie má pozitívny vplyv na viaceré oblasti života (27. 2. 2021)
 Môže zvýšenie príjmu vitamínu C pomôcť zastaviť krvácanie z ďasien? Vedci tvrdia, že zubná hygiena nestačí (20. 2. 2021)nasledujúci článok >>
Bojnický zámok je opäť prístupný verejnosti
<< predchádzajúci článok
Helikoptéra Ingenuity má za sebou historicky prvý let na Marse, vzlietla až na druhý pokus (video)