Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. novembra 2012

Hillary Clintonová chce zastaviť konžských povstalcovAmerická ministerka zahraničia Hillary Clintonová vyzvala afrických lídrov, aby zastavili podporu pre protivládnych povstalcov zo skupiny Hnutie 23. marca (M23), ktorí obsadili časť východu Konžskej ...Zdieľať
hillary clintonova WASHINGTON 28. novembra (WEBNOVINY) - Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová vyzvala afrických lídrov, aby zastavili podporu pre protivládnych povstalcov zo skupiny Hnutie 23. marca (M23), ktorí obsadili časť východu Konžskej demokratickej republiky vrátane mesta Goma.


Postup povstalcov podľa Clintonovej spôsobil útek 285 000 ľudí zo svojich domovov, z ktorých mnohí potrebujú okamžitú pomoc. Ministerka preto vyzvala skupinu M23, aby zastavila útoky a stiahla sa z Gomy.

"Vyzývame lídrov a vlády v regióne, aby neposkytovali podporu skupine M23," vyhlásila Clintonová, podľa ktorej je humanitárny dopad konfliktu katastrofálny. Aj prezidenti krajín regiónu na sobotňajšom summite v Ugande konžským povstalcom odkázali, že sa musia stiahnuť do vzdialenosti najmenej 20 kilometrov od Gomy, ktorú okupujú od minulého utorka. Povstalci však tak odmietajú urobiť.

Najnovšie boje na východe Konga vypukli po tom, ako Spojené štáty a Organizácia Spojených národov uvalili sankcie na vodcu M23 Sultaniho Makengu, ktorému pripisujú zodpovednosť za vraždenie, znásilňovanie, únosy a nábor detských vojakov. Konžský prezident Joseph Kabila opísal tamojšiu situáciu ako "vojnu" a vyzval obyvateľov, aby sa protivládnym silám postavili na odpor.

Skupinu M23 pomenovanú podľa dátumu mierovej dohody z roku 2009 vytvorili vojaci z radov bývalých povstalcov, ktorí sa v apríli vzbúrili na protest proti jej neplneniu. Cieľom dohody bolo ukončiť etnický konflikt na východe Konga, ktorý vypukol v roku 2004. Región bohatý na nerastné suroviny je však dlhodobo nestabilný a začali sa v ňom obe vojny, ktoré v rokoch 1996-2002 otriasli celou krajinou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny zlata klesajú aj vďaka zadĺženému Grécku
<< predchádzajúci článok
Komisia preverí Holandsko, možno mu hrozí realitná bublina

Hillary Clintonová chce zastaviť konžských povstalcov - diskusné fórum čitateľov