Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. decembra 2005

Hiphop, karaoke aj veľké hviezdyĎalší rok plný hudobných udalostí sa o niekoľko dní skončí. Ako vyzerala situácia v slovenských muzikantských vodách v roku 2005?Zdieľať
V marci sa uskutočnila miestna verzia cien Grammy s názvom Aurel, v ktorej zbor kritikov ocenil najkvalitnejšie hudobné počiny roka 2004. Objavom sa stala šesť rokov fungujúca kapela Mango Molas a producentom roka po desiatkach vyprodukovaných albumov konečne Oskar Rósza. Aurela za album roka Exotica získali IMT Smile, speváčkou roka je Zuzana Smatanová, spevákom Miroslav Žbirka.

Do našich televíznych končín minulý rok dorazila skôr zábavná ako hudobná karaoke šou, v ktorej Slovensko hľadalo SuperStar. Všetci finalisti vrátane májovej víťazky Kataríny Koščovej pod dohľadom vydavateľského koncernu postupne zaplavili trh sólovými albumami. 
Nebývalej popularite sa na Slovensku teší hiphop. Po minuloročných lastovičkách od Kontrafaktu a Čistychova sa na scéne objavilo niekoľko albumov domácich kapiel ako A.M.O. či Drvivá menšina, stále však nepochopiteľne mimo pozornosti veľkých vydavateľstiev na vlastných labeloch. S novinkami prišli Vec, Zverina aj Mec Vrabec, Viktor Hazard zostavil mixtape skladieb Rap SuperStar. Rádio FM rozbehlo pravidelnú dvojhodinovku Sampler, televízne hitparády ponúkajú čoraz nápaditejšie a nákladnejšie slovenské hiphopové videoklipy, hiphopové párty sa konajú už v každom malom meste a scéna je čoraz pestrejšia a živšia. V decembri malo premiéru hudobné DVD skupiny Kontrafakt, ktoré obsahuje kompletnú videografiu, dokument z jarného turné Murdardo Mulano Tour po slovenských mestách Sú tu nejakí moji ľudia? a záznam z koncertu hiphopovej trojice v bratislavskom Babylone.
V polovici decembra sa opäť spojila legendárna trenčianska kapela Bez ladu a skladu, aby pre svojich fanúšikov odohrala tri koncerty pri príležitosti dvadsiateho výročia ich prvého vystúpenia. Kapela na čele s frontmanom Michalom Kaščákom a bubeníkom Richardom Rybníčkom pripravila dva koncerty v bratislavskom Elame a jeden v KC Dlhé Hony v Trenčíne. Všetky boli vypredané. Ako hosť vystúpil Chór vážskych muzikantov.
Slovensku sa postupne prestáva vyhýbať pozornosť svetových hudobných hviezd. Pokiaľ nerátame koncerty v rámci letných festivalov, v tomto roku sa dali vidieť viaceré jedinečné vystúpenia. Koncert odohrali Rammstein, Apocalyptica, HIM či Marcus Miller. Elton John vystúpil zadarmo ako darček pre fanúšikov od nového mobilného operátora. Slovensko neobišli ani ženské popové hviezdy Anastacia, Natasha Bedingfield a Natalie Imbruglia. V závere roku sa predstavil ešte Daddy G, známy člen zoskupenia Massive Attack a The Fugees s vyplazenými jazykmi v Bratislave uzavreli svoje svetové koncertné turné.

Katarína Lednická, Eva Michalková


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí drotári v nemeckom dokumente
<< predchádzajúci článok
Kuriozity roka 2005

Hiphop, karaoke aj veľké hviezdy - diskusné fórum čitateľov

Seal30.12. 18:42:43