Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. februára 2007

Historický veľkofilm Bathory uvedú na jeseňHistorický veľkofilm Bathory v réžii Juraja Jakubiska je dokončený. Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovali tvorcovia, spoločnosti Jakubisko film, Film and Music Entertainment (UK) a ...Zdieľať

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Historický veľkofilm Bathory v réžii Juraja Jakubiska je dokončený. Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovali tvorcovia, spoločnosti Jakubisko film, Film and Music Entertainment (UK) a Eurofilm Studio (HU) ukončili práce na distribučnej verzii a od apríla bude film k dispozícii distribučným spoločnostiam. Na september a október sú naplánované premiéry na Slovensku a v Čechách, v novembri sa na film môžu tešiť v Maďarsku a londýnska premiéra sa bude konať v januári 2008. Aj keď celý film nakrútili z praktických dôvodov v angličtine, do jesene vznikne aj jeho slovenská, česká a maďarská verzia.

Film ponúka Jakubiskov názor na legendy o grófke Alžbete Báthory. Nakrúcal sa v rokoch 2005 a 2006, na asi 45 rôznych miestach v Čechách a na Slovensku. Pri nakrúcaní bolo použitých viac ako päťtisíc historických kostýmov. Vo filme vystupuje viac ako 110 hovorených postáv, ktoré spolu komunikujú nielen po anglicky, ale aj po maďarsky, česky, slovensky a latinsky. V komparze si zahralo vyše štyritisíc ľudí. Spolu bolo natočených 74 000 metrov materiálu, takmer tritisíc záberov a 250 obrazov. Produkcia historického veľkofilmu Bathory, na ktorej sa zúčastnili štyri štáty, sa stala s rozpočtom 11,5 milióna eur najdrahšou nielen v rámci českého a slovenského filmu, ale aj v strednej a východnej Európe.

Hlavnú postavu - Alžbetu Báthory si zahrala britská herečka Anna Friel. Úlohu jej hlavného protivníka palatína Juraja Thurza zveril režisér Karlovi Rodenovi. Vo filme sa okrem nich predstaví celá plejáda známych českých, slovenských i ďalších zahraničných hercov, ako napríklad Franco Nero, Hans Matheson, Lucie Vondráčková, Bolek Polívka, Monika Hilmerová, Jiří Mádl, Andy Hryc, Jiří Korn a ďalší.

Zahraničným distribútorom film prvýkrát predstavili v novembri 2006 na americkom filmovom trhu (AFM) v Los Angeles. Druhá prezentácia pre potenciálnych distribútorov sa konala začiatkom februára na medzinárodnom filmovom festivale EFM Berlinale 2007.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Historický film Bathory má stanovenú premiéru (21. 4. 2008)
 J. Jakubisko vymenil Báthoryčku (8. 3. 2006)
 Báthoryčka na Liptove (16. 12. 2005)nasledujúci článok >>
Vedci poodhalili zákonitosti vzdialenej planéty Osiris
<< predchádzajúci článok
Vedci hľadajú vhodné riešenia ochrany pre astronautov