Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. apríla 2021

Historickým centrom Benátok sa už nebudú plaviť výletné lode, ministri schválili zákaz vstupuTalianski ministri schválili zákaz vstupu výletných lodí do historického centra Benátok. Ako informuje spravodajský portál BBC, taliansky minister ...Zdieľať
benatky 676x449 1.4.2021  - Talianski ministri schválili zákaz vstupu výletných lodí do historického centra Benátok. Ako informuje spravodajský portál BBC, taliansky minister kultúry Dario Franceschini v stredu oznámil, že sa tak rozhodli v reakcii na žiadosť Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).


Ministri v stredu odsúhlasili, že okrem výletných lodí nebudú môcť vstúpiť do benátskeho kanála Giudecca, ktorý vedie k historickému Námestiu svätého Marka, ani kontajnerové lode.

Úradom nemajú trvalé riešenie situácie


Kritici argumentujú, že lode spôsobujú znečistenie a narúšajú základy mesta, ktoré už beztak trpí pravidelným záplavami.

Kým úrady nenájdu trvalé riešenie, veľké lode budú musieť kotviť v benátskom priemyselnom prístave. Vláda bude organizovať „výzvu na nápady“ pre alternatívny terminál pre výletné lode v meste.

Franceschini zákaz pochválil a uviedol, že je to „správne rozhodnutie, na ktoré sa čakalo roky“.

Kvalita vody v lagúnach sa vraj zlepšila


Výletné lode v súčasnosti nemôžu vstúpiť do Benátok pre protipandemické opatrenia. Ich neprítomnosti v meste pripisujú zlepšenie kvality vody v lagúnach.

Tlak na úrady za zákaz veľkých lodí v Benátkach sa zvýšil v roku 2019 po tom, čo výletná loď narazila do prístavu a zranila päť ľudí. Už predošlé iniciatívy boli neúspešné. Dosiaľ sa pre mesto nenašlo trvalé riešenie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Historickým centrom Benátok sa už nebudú plaviť výletné lode, ministri schválili zákaz vstupu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svěrákovci nakrúcajú Betlehemské svetlo, film o hľadaní harmónie
<< predchádzajúci článok
Volvo Cars dá zbohom spaľovacím motorom a hybridom, od roku 2030 budú všetky autá čisto elektrické

Historickým centrom Benátok sa už nebudú plaviť výletné lode, ministri schválili zákaz vstupu - diskusné fórum čitateľov