24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2019

Hojsík a Wiezik ocenili nadrezortnosť enviropolitiky novej EK



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 11. septembra (TASR) - Organizačná štruktúra novej Európskej komisie (EK), ktorú v utorok verejne predstavila jej budúca šéfka Ursula von der Leyenová, sa dôrazne zameriava na "zelenú politiku". Za "Európsku zelenú dohodu" ako nadrezortné odvetvie bude zodpovedný výkonný podpredseda Frans Timmermans a litovský komisár Virginijus Sinkevičius bude mať na starosti životné prostredie a oceány.


Slovenskí ekologickí europoslanci Martin Hojsík (PS) a Michal Wiezik (Spolu) v rozhovore pre TASR ocenili snahy o mnohostranné riešenie otázok týkajúcich sa klímy a životného prostredia.

Hojsík, ktorý je členom liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE), priznal, že štruktúru novej eurokomisie a nominácie na posty jednotlivých komisárov vníma s očakávaním, že exekutíva EÚ pod vedením von der Leyenovej dokáže pretaviť priority "zelenej politiky" do reálnych opatrení, ktoré spravia z Európy prvý "uhlíkovo neutrálny" svetadiel.

"Problematika životného prostredia a klimatickej krízy obzvlášť musia byť riešené nielen prioritne, ale zároveň nadrezortne. Je dobré, že predsedníčka Európskej komisie splnila svoj prísľub riešenia klimatickej krízy ako priority a celú zelenú transformáciu podriadila výkonnému podpredsedovi komisie," uviedol poslanec.

Podľa jeho slov skutočnosť, že téma životného prostredia a klimatickej krízy je konečne v centre pozornosti EK, predstavuje radikálnu a pozitívnu zmenu oproti predchádzajúcemu obdobiu, a ocenil, že je snaha túto tému riešiť širšie - od poľnohospodárstva cez energetiku až po životné prostredie.

"Ako člen výborov pre životné prostredie, energetiku a rozpočet som pripravený s eurokomisiou aktívne spolupracovať, zároveň však budem pozorne kontrolovať, či a ako svoje sľuby napĺňa," dodal.

Ako prvý krok v tomto smere vníma proces vypočúvania eurokomisárov v EP, kde chce zistiť, akým spôsobom chcú zabezpečiť spravodlivú a dostatočne ambicióznu "zelenú dohodu" pre Európu. Už aj preto, že klimatická kríza, ktorej ľudstvo čelí, je vážny problém, a to nielen pre Európu, ale pre celú planétu.

Upozornil tiež, že priority novej exekutívy EÚ v témach životného prostredia, klimatickej krízy či participácie žien - prirodzene - zvyšujú tlak na vládu SR, aby aj ona pristúpila k zásadným zmenám, a dodal, že Slovensko ako člen EÚ musí mať ambíciu byť lídrom v týchto progresívnych témach.

Wiezik z tábora Európskej ľudovej strany (EPP) tiež vníma medzirezortnú užitočnosť "zelenej dohody", za ktorú bude zodpovedať Timmermans. To, že tento koncept pokrýva a spája viacero oblastí, je podľa neho dobrá vec, lebo izolovať jednotlivé problémy od seba je takmer nemožné a pri snahe o nejaké koncepčnejšie riešenie tejto otázky je dôležitý "holistický pohľad", čiže pozrieť sa z viacerých uhlov na rovnaký problém a hľadať spoločné riešenie.

"Predpoklad na nejaké spoločné riešenie tu je a možno povedať, že spájanie tých rôznych častí, až kontrastných okruhov, do jedného celku by bol dobrý model aj na národnej úrovni, pre Slovensko," vysvetlil.

Za ďalšie pozitívum Wiezik považuje, že eurokomisár pre envirorezort prichádza s nálepkou "zelený" a zaujíma sa o environmentálne otázky. "Je teda človek na správnom mieste a predstavuje záruku, že sa bude otázkou životného prostredia zaoberať koncepčne," vyjadril nádej.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/hojsik-a-wiezik-ocenili-nadrezortnost-enviropolitiky-novej-ek-cl704972.html