06. augusta 2023

Holandský cyklista Mathieu van der Poel získal titul majstra sveta. Peter Sagan ani Matúš Štoček preteky nedokončili.

Na technickom okruhu v Glasgowe predviedol víťazný sólový útok vyše 20 kilometrov pred cieľom. Druhý skončil Belgičan Wout van Aert, tretí bol Slovinec Tadej Pogačar.

Trasa z Edinburghu do Glasgowa merala 271 km, v cieľovom meste absolvovali jazdci 10 okruhov.

V Glasgowe prebiehala eliminačná cyklistika a postupne zostali na čele pretekov len tí najsilnejší van der Poel, van Aert, Pogačar a Dán Mads Pedersen, ktorí vedúceho Taliana Alberta Bettiola dobehli 22 kilometrov pred cieľom.

Potom atakoval van der Poel, vytvoril si rozhodujúci náskok, ale takmer oň prišiel, keď na mokrej ceste v jednej zákrute 17 kilometrov pred cieľom spadol, ale mohol pokračovať.

Pre 28-ročného cyklistu to bol prvý titul majstra sveta v cestnej cyklistike, v tomto ročníka vyhral aj monumenty Miláno – San Remo a Paríž – Roubaix. Na začiatku februára zároveň získal piaty titul majstra sveta v cyklokrose.

Van Aert si nastúpil z druhej skupinky tesne pred cieľom a vybojoval striebro, Pogačar vyhral šprint o 3. miesto s Pedersenom.

Sagan odstúpil 110 kilometrov pred cieľom, kontakt s pelotónom začal strácať po príchode na technický okruh v Glasgowe. Bol to preňho posledný svetový šampionát v kariére.

Ako jediný v histórii dokázal vyhrať MS trikrát za sebou v rokoch 2015 až 2017. 6-krát sa dostal do top 10, vlani v austrálskom Wollongongu skončil siedmy.

Preteky na hodinu prerušil protest. Rozhodcovia po 80 kilometroch preteky neutralizovali, pretože sa štyria klimatickí aktivisti z organizácie This Is Rigged prilepili na cestu a zablokovali ju.

Polievka je smutný a sklamaný, že Slovan zrejme neposilní
Sagan nedokončil svoje posledné majstrovstvá sveta, na takmer hodinu ho stopli aj demonštranti