Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. novembra 2019

Hospodársky výbor parlamentu nebol uznášaniaschopný



Parlamentný hospodársky výbor vo štvrtok nerokoval, nebol totiž uznášaniaschopný. Z celkovo trinástich členov výboru sa ospravedlnilo z účasti deväť ...



Zdieľať
Na snímke NR SR. Foto: TASR Jakub Kotian
Bratislava 21. novembra (TASR) – Parlamentný hospodársky výbor vo štvrtok nerokoval, nebol totiž uznášaniaschopný. Z celkovo trinástich členov výboru sa ospravedlnilo z účasti deväť poslancov, najmä z koalície, ale aj z opozície. Výbor mal diskutovať i o novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú vrátila na opätovné prerokovanie Národnej rade (NR) SR prezidentka Zuzana Čaputová.


Termín štvrtkového zasadnutia hospodárskeho výboru bol podľa jeho predsedníčky Jany Kiššovej (nezaradená) známy týždne vopred. "V priebehu včerajšieho dňa som obdržala ospravedlňujúce či už maily alebo telefonické odkazy. Tie dôvody boli rôzne," priblížila.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák chcel na štvrtkovom zasadnutí výboru vysvetliť poslancom svoj postoj k dvom poslaneckým pozmeňujúcim návrhom, ktoré plénum na októbrovej schôdzi schválilo spolu s novelou zákona. Podľa Hliváka sú v rozpore so smernicami Európskej komisie (EK) a vážne ohrozujú činnosť nezávislého kontrolného orgánu z hľadiska kontroly jednotlivých verejných obstarávaní.

Tento týždeň absolvoval Hlivák rokovanie aj s predkladateľom novely zákona, ktorým je podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD). Upozornil ho na právne riziká spojené s touto úpravou. Ten jeho výhrady zobral na vedomie.

V otázke poslaneckého návrhu, ktorý zaradil kritickú infraštruktúru pod zákazky v oblasti obrany a bezpečnosti, sa predseda ÚVO obrátil aj na EK. Tá v odpovedi uviedla, že obavy ÚVO považuje za opodstatnené, ak sa smernica, ktorá upravuje otázky obrany a bezpečnosti, umelo rozširuje aj na zákazky v oblasti kritickej infraštruktúry. O tomto stanovisku bude šéf ÚVO informovať predkladateľa aj výbor.

Predsedníčku hospodárskeho výboru chce požiadať, aby bol k tejto téme opätovne zvolaný výbor, ktorého rokovanie sa má uskutočniť ešte pred začiatkom schôdze parlamentu. Mimoriadny hospodársky výbor sa však už podľa Kiššovej neuskutoční, priestor na ďalšiu diskusiu tak bude až v pléne.

Aj voči druhému poslaneckému návrhu má Hlivák výhrady. "My sa nebránime tomu, aby úrad ako štátna inštitúcia prirodzene rozhodoval v lehotách. Ale stanoviť právnu úpravu, že v prípade, ak úrad nerozhodne do 30 dní, automaticky je spojená s fikciou správnosti tohto verejného obstarávania a ďalšie ustanovenia predsa budú motivovať a podporovať k obštrukčnému správaniu verejných obstarávateľov," podotkol.

Hlivák zdôraznil, že doposiaľ tu bol názor ÚVO na túto tému, s ktorým sa stotožnila aj prezidentka SR, v súčasnosti je tu však už aj stanovisko EK. "Máme tu vážne výhrady k tomu, kedy hovoríme o tom, že sa oslabuje kontrolná činnosť úradu. S týmito stanoviskami sa v podstate stotožnil aj pán podpredseda vlády, ktorý je za vládu predkladateľom tejto novely," doplnil.

Na rokovaní výboru chceli argumentovať proti obom poslaneckým návrhom aj Ľubor Illek zo Slovensko.Digital a Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. Najviac škodlivé sú tieto poslanecké návrhy podľa Petkovej v tom, že sa rozširuje okruh nákupov, ktoré môžu byť obstarávané v takzvanom utajovanom režime. "Ich kontrola by bola ťažšia a tiež vnímame ako zlé, že sa skracujú lehoty na rozhodnutie ÚVO na 30 dní," dodala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Corbynova Labouristická strana predstavila volebný program
<< predchádzajúci článok
Zisk Macy's v 3. štvrťroku prudko klesol