Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. augusta 2018

Hospodárstvo získalo eurofondy na zlepšenie podnikateľského prostredia



Budova Ministerstva hospodárstva SR na Prievozskej ulici v Bratislave.



Zdieľať
Budova Ministerstva hospodárstva SR na Prievozskej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Peter Hudec
Bratislava 28. augusta (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR získalo nenávratný finančný príspevok na národný projekt Zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku a hodnotenie politík v kompetencii MH SR. Príspevok vyše 4,4 milióna eur rezort získal z Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom Operačného programu Efektívna verejná správa. Informoval o tom odbor komunikácie MH SR.


Národný projekt je zameraný na reformu agendy lepšej regulácie, ktorá je v kompetencii MH SR. Základom pre túto reformu je už schválená RIA 2020 – Stratégia lepšej regulácie. Lepšia regulácia zahŕňa predovšetkým zvyšovanie kvality prípravy legislatívnych i nelegislatívnych materiálov, posudzovanie ich vplyvov na vybrané oblasti (napr. sociálne vplyvy alebo vplyvy na podnikateľské prostredie) a hodnotenie účelnosti a efektívnosti už existujúcich regulácií.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) verí, že "tento projekt posunie aktivity spojené s optimalizáciou regulačného prostredia v SR na kvalitatívne vyššiu úroveň". Agenda lepšej regulácie je kľúčovým predpokladom pre hospodársky rast, konkurencieschopnosť podnikov a ich potenciál vytvárať nové pracovné miesta. Minister zároveň zdôraznil, že reforma deregulácie musí byť postupná. "Našim cieľom nie je bezhlavo deregulovať, ale tvoriť reguláciu tak, aby bola účelná a efektívna. Na veľké množstvo rôznych povinností, obmedzení a nariadení dopláca podnikateľské prostredie," zdôraznil Žiga.

Cieľom projektu je optimalizácia regulačného prostredia v SR prostredníctvom aktivít týkajúcich sa všetkých častí regulačného cyklu. Vo fáze prípravy regulácie bude projekt zameraný na čo najpresnejšie posúdenie vybraných vplyvov navrhovaných regulácií z kvantitatívneho i kvalitatívneho hľadiska. Optimalizované regulačné prostredie jednak zmierni riziko nepredvídaných dôsledkov prijatých regulácií a zároveň zlepší pripravenosť dotknutých subjektov na zmenu povinností. Umožní tiež kompetentným subjektom posúdiť vhodnosť navrhovaného materiálu z hľadiska porovnania jeho prínosov, nákladov a možných alternatívnych riešení. Vo fáze implementácie regulácií sa projekt sústredí na zavedenie systematického ex post hodnotenia účelnosti a efektívnosti existujúcich regulácií, ktoré budú môcť byť v nadväznosti na výsledky hodnotenia pozmenené alebo zrušené.

Významnou súčasťou projektu je aj vzdelávanie zamestnancov štátnej správy a informovanie verejnosti o dôležitosti celej agendy lepšej regulácie a možnostiach zapojenia do jej procesov. Medzi ďalšie aktivity patrí zabezpečenie činnosti Stálej pracovnej komisie Legislatívnej rady vlády na posudzovanie vplyvov, tvorba metodík a nástrojov lepšej regulácie a ex post hodnotenie ich efektívnosti a dizajn procesov a služieb pre IT platformu lepšej regulácie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SLOVENKU VARHOLÍKOVÚ ZODPOVEDNÚ ZA SMRŤ 4 ĽUDÍ PREPUSTILI NA SLOBODU
<< predchádzajúci článok
Ceny stavebných prác v júli 2018 medziročne stúpli o 2,8 %