Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

10. júna 2010

HOSSA: Je to neuveriteľné



Hlasy aktérov po rozhodujúcom šiestom finálovom stretnutí play-off NHL, v ktorom Chicago vyhrali na ľade Philadelphie 4:3 po predĺžení a získalo Stanleyho ...



Zdieľať
hossa Foto: SITA/AP


PHILADELPHIA 10. júna  - Hlasy aktérov po rozhodujúcom šiestom finálovom stretnutí play-off NHL, v ktorom Chicago vyhrali na ľade Philadelphie 4:3 po predĺžení a získalo Stanleyho pohár:

Marián Hossa (útočník Chicaga): "Je to neuveriteľné. Je to oveľa krajší pocit, ako som si dokázal predstaviť. Po rokoch sklamaní z finálových prehier som konečne na víťaznej strane. Viem, že som nedal veľa gólov, ale snažil som urobiť pre tím všetko. V mužstve máme mnoho ďalších chalanov, ktorí dokážu dať gól. Hrali sme ako jeden tím, ako jedna rodina. Pracovali sme tvrdo a teraz si už môžeme vydýchnuť."

Patrick Kane (útočník Chicaga, autor rozhodujúceho gólu): "Je to nádherný pocit. Stále tomu nemôžem uveriť. Vyhrali sme Stanleyho pohár. Nemôžem uveriť, že to sa stalo. O tomto som stále sníval, že dám rozhodujúci gól vo finále Stanley Cupu."

Jeff Carter (útočník Philadelphie): "Nie je to príjemný pocit. Získať Stanleyho pohár je beh na dlhú trať. Sme na seba pyšní, čo sa nám v tejto sezóne podarilo. Prekonali sme mnoho nástrah, no zostali sme stáť tesne pod vrcholom."

Scott Hartnell (útočník Philadelphie): "Štípe to, bolí to. Nejaký čas budeme túto prehru nosiť vo svojich hlavách, ale každá bolesť časom prejde."

Zaujímavosti po skončení šiesteho finálového stretnutia Stanleyho pohára medzi Philadelphiou a Chicagom (3:4 po predĺžení, zdroj: nhlmedia.com):

Chicago so štvrtým Stanleyho pohárom
Hokejové Chicago Blackhawks získalo štvrtý raz Stanleyho pohár od svojho vstupu do NHL v sezóne 1926/27, prvý raz od roku 1961. Od posledného zisku cennej trofeje hralo tento rok šiestykrát vo finále, predchádzajúcich päť sérií s Torontom (1962), Montrealom (1965, 1971, 1973) a Pittsburghom (1992) však prehralo. So štyrmi Stanleyho pohármi sa Blackhawks zaradili v historickej bilancii od roku 1917 na delené 6. miesto za Montreal (23, navyše 1 pred rokom 1917), Toronto (13, navyše 1 pred rokom 1917), Detroit (11), Boston a Edmonton (po 5). Po štyri triumfy majú na konte aj New York Islanders a New York Rangers. Trikrát sa tešili hráči Pittsburghu a New Jersey, dvakrát triumfovali Colorado a Philadelphia a raz Anaheim, Carolina, Calgary, Dallas a Tampa Bay.

Toews s Conn Smythe Trophy
Center Blackhawks Jonathan Toews získal Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča finálovej série. Rozhodla o tom rada zástupcov Asociácie hokejových profesionálnych novinárov. Toews vyrovnal klubový rekord Blackhawks v play-off, keď v 22 stretnutiach nazbieral 29 bodov (7+22), ktorý doteraz držal Denis Savard (29, 9+20) z roku 1985. Dvadsaťdvaročný rodák z Manitoby vo Winnipegu je zároveň druhým najmladším kapitánom v histórii, ktorý dvíhal nad hlavu Stanleyho pohár. Mladší bol pred rokom len Sidney Crosby, ktorý sa tešil ako 21-ročný.

O víťazovi Stanleyho pohára rozhodlo šestnástykrát predĺženie
V stredu rozhodol šestnástykrát o víťazovi Stanleyho pohára gól v predĺžení. Ako prvému sa to podarilo Billovi Cookovi z New York Rangers v roku 1933 v zápase číslo štyri proti Torontu (1:0). O rok neskôr sa po víťaznom predĺžení štvrtého duelu tešilo zo zisku trofeje Chicago, keď sa presadil Mush March. Pred stredajším rozhodnutím Patricka Kana z tímu Blackhawks v 65. min šiesteho zápasu sa to naposledy podarilo Jasonovi Arnottovi z New Jersey, ktorý o celkovom triumfe Devils nad Dallasom rozhodol v stretnutí číslo 6 v roku 2000 v 89. min. Najdlhšie trvalo rozhodujúce finále Stanleyho pohára v roku 1999, keď v pamätnom šiestom stretnutí prekonal Brett Hull z Dallasu brankára Buffala Dominika Hašeka v čase 114:51 min.

Hossa sa dočkal v 952. zápase
Marián Hossa, ktorý ako prvý hráč v ligovej histórii hral tri roky v rade s troma rôznymi tímami vo finále Stanleyho pohára, sa dočkal prvého zisku cennej trofeje. Pred dvoma rokmi neuspel s Pittsburghom proti Detroitu, vlani už ako hráč Detroitu proti svojmu predchádzajúcemu zamestnávateľovi. Hossa sa Stanleyho pohára dočkal na konci svojej dvanástej sezóny v NHL v celkovo 952. stretnutí v zámorskej profilige (832 zápasov základná časť, 120 play-off).

Toews, Keith a Seabrook do elitného klubu s dvoma trofejami v jednej sezóne
Center Blackhawks Jonathan Toews a obrancovia Duncan Keith a Brent Seabrook získali v tejto sezóne už druhú cennú trofej, vo februári sa tešili z triumfu na zimných olympijských hrách. Trio Blackhawks doplnilo Kena Morrowa (USA - New York Islanders, 1980), Steva Yzermana (Kanada - Detroit Red Wings, 2002) a Brendana Shanahana (Kanada - Detroit Red Wings, 2002) v exkluzívnom klube hráčov, ktorí v jednom roku získali olympijské zlato i Stanleyho pohár. Toews má navyše na svojom konte aj titul majstra sveta z roku 2007, čím sa stal novým členom Triple Gold Clubu. Neúspešný nie je ani Patrick Kane, ktorý na ZOH vo Vancouveri vybojoval s Američanmi striebro a teraz sa tešil zo Stanleyho pohára.

Chicago vyhralo vo Philadelphii po 14 rokoch
Hokejisti Chicaga pretrhli vo Philadelphii šnúru desiatich prehier v rade na ľade Wachovia Centra, ktorá sa začala ešte v sezóne 1997/98. Naposledy Blackhawks vyhrali vo Philadelphii 9. novembra 1996.

Keith kľúčovým mužom aj bez siedmich zubov
Jedným z kľúčových mužov Chicaga na ceste za trofejou bol obranca Duncan Keith, ktorý môže právom tvrdiť, že získať Stanleyho pohár je najťažšia úloha v profesionálnom športe. Najvyťažovanejším hráčom Blackhawks (priemer 29:01 min na zápas) sa stal aj napriek tomu, že vo štvrtom stretnutí konferenčného finále so San Jose prišiel po zásahu pukom o sedem zubov. V produktivite záverečných bojov o Stanleyho pohár bol druhým najlepším v klube so 7 bodmi (1+6).

Blackhawks majú za sebou úspešnú sezónu
Blackhawks zavŕšili úspešnú sezónu, v ktorej okrem Stanleyho pohára vytvorili aj klubové maximá v počte víťazstiev (52) a bodov (112). Naposledy vo dvoch ročníkoch po sebe získali minimálne 100 bodov v sezónach 1970/71 a 1971/72, dvakrát po sebe hrali konferenčné finále v rokoch 1989 a 1990. Chicago je jediným tímom NHL, ktorého bodový zisk sa v ostatných piatich sezónach postupne zvyšoval. Od ročníka 2003/04 nazbierali postupne (počas lockoutu 2004/05 sa nehralo) 59, 65, 71, 88, 104 a 112 bodov.

Strelci vo finále excelovali
Vo finálovej sérii 2010 padlo 47 gólov (Chicago 25, Philadelphia 22), čo je najviac od roku 1980, keď hráči Philadelphie a New York Islanders nastrieľali celkovo 52 presných zásahov. Vtedy sa v šiestich zápasoch tešili Islanders. Najviac gólov (56) vo finále Stanleyho pohára padlo v šesťzápasovej sérii medzi Montrealom a Chicagom v roku 1973. Súčasné finále sa zaradilo na 3. miesto spolu so siedmimi duelmi Detroitu a Montrealu v roku 1955.

Blackhawks napodobnili Pittsburgh
Blackhawks sú druhým víťazom Stanleyho pohára v rade, ktorý sezónu začínal v Európe a zavŕšil ju ziskom trofeje. Vlani sa to podarilo Pittsburghu, ktorý ročník otváral v októbri 2008 duelmi s Ottawou v Štokholme. Blackhawks zasa sezónu 2009/10 začínali vlani na jeseň dvojzápasom s Floridou v Helsinkách.

Pronger najproduktívnejším obrancom play-off
Vďaka jednej asistencii v šiestom finále vyhral Chris Pronger z Philadelphie s 18 bodmi (4+14) produktivitu obrancov v play-off. Pronger navyše vyrovnal klubový rekord Flyers v play-off, ktorý doteraz držal Doug Crossman z roku 1987 (18, 4+14).

Briére najproduktívnejším hráčom play-off
Hráč Flyers Daniel Briére sa aj vďaka trom bodom (1+2) v záverečnom zápase sezóny stal s 30 bodmi (12+18) najproduktívnejším hokejistom vyraďovacej časti. Briére zároveň vytvoril rekord Flyers v počte bodov v play-off, doteraz patril Brianovi Proppovi z roku 1987 (28, 12+16). Briére zaznamenal vo finále 12 bodov (3+9), čo je najviac od rovnakého zisku Maria Lemieuxa z roku 1991 a iba o jeden menej, ako je rekord Wayna Gretzkého z roku 1988.

Leino vyrovnal nováčikovský rekord
Útočník Philadelphie Ville Leino dosiahol v šiestom zápase dve asistencie a s celkovým ziskom 21 bodov (7+14) vyrovnal rekord nováčika v play-off, ktorý doteraz držal Dino Ciccarelli z Minnesoty (21, 14+7) z roku 1981.

Bowman najmladším generálnym manažérom so Stanleyho pohárom
Generálny manažér Blackhawks Stan Bowman je vo veku 36 rokov najmladším mužom na tejto pozícii, ktorý získal Stanleyho pohár. Prekonal tak rekord Conna Smytha, ktorý priviedol Toronto k trofeji v roku 1932 ako 37-ročný. Bowman je po Samovi Pollockovi (Montreal, 1965), Irvingovi Grundmanovi (Montreal, 1979) a Kenovi Hollandovi (Detroit, 1998) zároveň štvrtým generálnym manažérom, ktorý získal trofej hneď vo svojej premiérovej sezóne.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Toews z Conn Smythe Trophy do Triple Gold Clubu
<< predchádzajúci článok
Hossa sa dočkal s Chicagom získal Stanleyho pohár