10. júna 2010

Hossa sa dočkal s Chicagom získal Stanleyho pohár

Hokejisti Chicaga sa stali víťazmi Stanleyho pohára v roku 2010. Vo finálovej sérii zdolali Blackhawks súpera z Philadelphie 4:2 na zápasy a ukončili tak 49 rokov dlhé čakanie na túto ...

hossa Foto: SITA/AP PHILADELPHIA 10. júna (WEBNOVINY) - Hokejisti Chicaga sa stali víťazmi Stanleyho pohára v roku 2010. Vo finálovej sérii zdolali Blackhawks súpera z Philadelphie 4:2 na zápasy a ukončili tak 49 rokov dlhé čakanie na túto prestížnu trofej pre mesto Chicago. V poslednom šiestom stretnutí vyhrali "jastrabi" na ľade Flyers 4:3 po predĺžení, keď rozhodujúci presný zásah zaznamenal Patrick Kane. V zostave hostí opäť nechýbali ani slovenskí krídelníci Marián Hossa a Tomáš Kopecký, ktorí sa do bodových štatistík nezapísali. Chicago pri zisku štvrtého titulu v histórii klubu využilo hneď prvý mečbal.

Slovenskému kanonierovi Mariánovi Hossovi sa podarilo prelomiť „prekliatie“, ktorého ho v posledných sezónach sprevádzalo. V predchádzajúcich dvoch rokoch totiž vo finále play-off neuspel s Pittsburghom a Detroitom, vyšlo mu to až na tretí pokus. Jeho spoluhráč z reprezentácie Tomáš Kopecký si na svoje konto pripísal druhý celkový triumf vo vyraďovacích bojoch o Stanleyho pohár a stal sa prvým Slovákom, ktorému sa to podarilo.

Skóre zaujímavého duelu otvoril v 17. min hosťujúci Byfuglien, ale ešte v úvodnom dejstve sa podarilo vyrovnať Hartnellovi. Misky pomyselných váh naklonil na stranu Philadelphie Briére, na strane Chicaga ešte v druhej dvadsaťminútovke skórovali P. Sharp a Ladd. V tretej časti sa dlho zdalo, že ani jedno z mužstiev už neskóruje, ale v úvode 57. min vyrovnal svojim druhým gólom v zápase Hartnell a poslal duel do predĺženia. V ňom boli nebezpečnejší domáci hokejisti, Niemiho ohrozili C. Giroux aj Briére, ale napokon v 5. min predĺženia po nenápadnej akcii na pravej strane a strele zápästím prekonal domáceho brankára Leightona Patrick Kane. Puk sa popod gólmana Flyers dostal do svätyne domácich, no v prvom okamihu to zaregistroval iba samotný autor presného zásahu, ktorý po obkorčuľovaní bránky vyhodil rukavice a hokejku do vzduchu a začal sa radovať. Nasledovali ho aj spoluhráči na ľade, na ktorom sa onedlho ocitla kompletná striedačka Chicaga.

Finále - zápas číslo 6:
Philadelphia Flyers - Chicago Blackhawks 3:4 po predĺžení (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1) - konečný stav série: 2:4, Chicago získalo Stanleyho pohár
Góly: 20. Hartnell (Briére, Pronger), 28. Briére (Leino, Krajíček), 57. Hartnell (Leino, Briére) - 17. Byfuglien (Toews, P. Kane), 30. P. Sharp (Bolland, Keith), 38. Ladd (Hjalmarsson, P. Kane), 65. P. Kane (B. Campbell).
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:41. Diváci: 20 327.

Philadelphia: Leighton - Pronger, Carle, K. Timonen, Coburn, Krajíček, Bartulis - J. Carter, M. Richards, Gagne - Hartnell, Briére, Leino - C. Giroux, Asham, Van Riemsdyk - Laperriere, Betts, Powe
Chicago: Niemi - Keith, Seabrook, B. Campbell, Hjalmarsson, Sopel, Boynton - MARIÁN HOSSA, Toews, T. KOPECKÝ - P. Kane, P. Sharp, Ladd - Versteeg, Bolland, Byfuglien - Brouwer, Madden, Eager

HOSSA: Je to neuveriteľné