Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. novembra 2020

Hygienici varujú pred nebezpečnými bieliacimi pásikmi, zuby si môžete poškodiť a hrozí aj vypadávanieÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečné pásiky na bielenie zubov a výrobky na sprchovanie, ...Zdieľať
gettyimages 520292134 676x451 13.11.2020 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečné pásiky na bielenie zubov a výrobky na sprchovanie, ktoré môžu byť zameniteľné za ovocné pyré určené pre deti.


Do systému rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) ich nahlásil kontrolný orgán v Írsku a v Rakúsku. Informácie poskytla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Hrozí aj vypadávanie zubov


Konkrétne ide o pásiky na bielenie zubov s názvom Whitestrips značky Crest 3D White pôvodom zo Spojených štátov amerických. Výrobca na obale nebol uvedený, no výrobok je predávaný cez internet.

Hlavný hygienik Ján Mikas upozornil, že výrobok obsahuje nepovolenú koncentráciu peroxidu vodíka, a to 7,8 percenta. Vysvetlil, že vysoká koncentrácia peroxidu vodíka môže poškodiť zubnú sklovinu a dokonca viesť aj k vypadávaniu zubov.

Kontrolný orgán v Írsku doplnil, že v prípade tohto výrobku ide o neregistrovaný dovoz z tretej krajiny a nebol určený pre spotrebiteľov v Európskej únii.

Šampón podobný ovocnému pyré


Problémovými sú aj výrobky na sprchovanie s názvom Dush Smoothie Cremedusche značky Waltz 7 pôvodom z Rakúska od výrobcu Waltz Seven GmbH.

Ako upozornil hygienik, tieto kozmetické výrobky možno ľahko zameniť s potravinou kvôli spôsobu, akým sú prezentované. Zdôvodnil, že najmä ich tvar, vôňa, farba, vzhľad, stlačiteľný obal či veľkosť pripomína ovocné pyré určené primárne pre deti. Dodal, že výrobok nemá bezpečnostný uzáver a odskrutkovaním viečka sa môže naraz uvoľniť veľké množstvo výrobku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Hygienici varujú pred nebezpečnými bieliacimi pásikmi, zuby si môžete poškodiť a hrozí aj vypadávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Holandsko zakázalo ohňostroje počas osláv Nového roka, zdravotníkom chcú uľahčiť prácu
<< predchádzajúci článok
Od pondelka 16.11. otvoria divadlá, kiná a kostoly do 50 % kapacity, v posilňovniach a na plavárňach bude môcť byť najviac šesť osôb

Hygienici varujú pred nebezpečnými bieliacimi pásikmi, zuby si môžete poškodiť a hrozí aj vypadávanie - diskusné fórum čitateľov