Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. januára 2019

Index ekonomického sentimentu sa v januári medzimesačne znížil



Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) v januári 2019 oproti hodnote minulého mesiaca klesol o 0,5 bodu na najnižšiu úroveň (97,1) od mája 2014, a to ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bratislava 29. januára (TASR) - Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) v januári 2019 oproti hodnote minulého mesiaca klesol o 0,5 bodu na najnižšiu úroveň (97,1) od mája 2014, a to predovšetkým v dôsledku zníženia dôvery u spotrebiteľov a v priemysle. Aktuálne IES zaostáva za hodnotou dlhodobého priemeru o 6,5 bodu a za výsledkom rovnakého obdobia minulého roka o 3,6 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.


Indikátor dôvery v priemysle v januári poklesol o 3,3 percentuálnych bodov (p. b.) na zápornú hodnotu 2. Vývoj indikátora ovplyvnil najvýraznejšie očakávaný pokles produkcie na nasledujúce tri mesiace a pokles objednávok. V januári indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 4,5 bodu na mínus 11,5 vplyvom nepriaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 13,5 bodu.

Indikátor dôvery v obchode klesol v januári v porovnaní s decembrom o 2,6 percentuálneho bodu na hodnotu 19,7 vplyvom negatívneho hodnotenia očakávaných podnikateľských aktivít a stavu zásob.

Indikátor dôvery v službách v januári opäť vzrástol, jeho hodnota sa v porovnaní s minulomesačným prieskumom zvýšila o 7 percentuálnych bodov a dosiahla nulovú úroveň. Vývoj indikátora bol ovplyvnený priaznivými hodnoteniami podnikateľskej situácie a očakávaného dopytu, pričom dopyt za posledné tri mesiace respondenti hodnotili negatívne.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa po ôsmich mesiacoch relatívnej stability zhoršila. V januári sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol o 4,2 bodu na zápornú úroveň 7,9, a to v dôsledku rastu pesimizmu pri všetkých jeho zložkách (predpokladanom vývoji finančnej situácie v domácnostiach a nezamestnanosti v SR, a najmä perspektívach úspor a očakávanom vývoji hospodárskej situácie v SR). Respondenti boli o 4,2 bodu pesimistickejší ako v rovnakom období minulého roka a aktuálny výsledok prevyšoval dlhodobý priemer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Audi Hungaria v Győri pokračuje štrajk aj v utorok
<< predchádzajúci článok
Bezpečnostná rada OSN posudzuje zmenu šéfa tímu pozorovateľov v Jemene