Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júna 2015

India a Bangladéš podpíšu dohodu o sporných pohraničných enklávachNa archívnej snímke indický premiér Naréndra Módí.Zdieľať
Na archívnej snímke indický premiér Naréndra Módí. Foto: TASR/AP


Naí Dillí 6. júna (TASR) - Bangladéš a India podpíšu kľúčovú dohodu o zjednodušení vzájomných štátnych hraníc, a to výmenou vyše 150 enkláv svojho územia. Indický premiér Naréndra Módí sa chystá v Dháke ratifikovať dohodu s bangladéšskou ministerskou predsedníčkou Šajch Hasínou Vadžídovou.

Informovala o tom dnes stanica BBC.

Tisícky Bangladéšanov obývajú v Indii vyše 50 enkláv, kým Indovia žijú približne na 100 územiach v rámci Bangladéša. Obe krajiny si hodlajú tieto oblasti vymeniť, pričom ich obyvatelia si budú môcť vybrať, kde chcú zostať žiť. Dháka označila predmetnú dohodu za "historický míľnik" v ich vzťahoch.

V enklávach pozdĺž 4000-kilometrovej hranice žije momentálne viac než 50.000 ľudí. Enklávy sú dedičstvom koloniálnych čias a dlhé roky predstavujú citlivú otázku bilaterálnych vzťahov medzi Indiou a Bangladéšom. Ich obyvatelia sú de facto bez štátnej príslušnosti a je im upieraný prístup k verejným službám.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Slovensku sa transplantuje málo orgánov
<< predchádzajúci článok
Česmad vyzýva na prísnejšie kontroly dopravcov z východnej Európy