Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

06. júna 2015

Na Slovensku sa transplantuje málo orgánovIlustračné foto Foto: TASR/S. PíseckýZdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/S. Písecký


Bratislava 6. júna (TASR) – Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. Situáciu chce zmeniť informačno-vzdelávacia kampaň Sedem životov. V rámci nej sa dnes vo všetkých krajských mestách pri príležitosti Svetového dňa transplantácií realizovali edukačné aktivity.

"Ukazuje sa, že dôležitým faktorom na zlepšenie nelichotivej štatistiky na Slovensku v oblasti darcovstva a transplantácií orgánov je kontinuálna edukácie verejnosti, a to tak odbornej, ako aj laickej,"
povedal riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie Daniel Kuba. Potvrdzujú to aj výsledky kampane Sedem životov, odberov a transplantácií od jej spustenia v apríli pribudlo o 100 percent.

"Zatiaľ čo v prvom štvrťroku tohto roka sme zrealizovali v prepočte na jeden mesiac desať odberov obličiek od mŕtvych darcov, za obdobie apríl a máj ich bolo zrealizovaných v prepočte na jeden mesiac až 21. Rovnaký trend sme zaznamenali aj v prípade odberov a transplantácií pečene a srdca,“ priblížila Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.

Jeden darca môže darovaním orgánov, ako napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas, zachrániť život až siedmim ľuďom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku stále viac ako 400 pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov.

V súčasnosti je na Slovensku šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a jedno v Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine. Transplantácie pľúc sa u slovenských pacientov vykonávajú vo Viedni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Porošenko: Ukrajina a Japonsko plánujú zmiernenie vízového režimu
<< predchádzajúci článok
India a Bangladéš podpíšu dohodu o sporných pohraničných enklávach

Na Slovensku sa transplantuje málo orgánov - diskusné fórum čitateľov