Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. augusta 2019

India zmierni obmedzenia v štáte Džammú a KašmírNa archívnej snímke indický moslim kráča okolo príslušníkov indických polovojenských síl, ktorí hliadkujú v indickom meste Džammú 12. augusta 2019 po modlitbách počas sviatku íd al-adhá.Zdieľať
Na archívnej snímke indický moslim kráča okolo príslušníkov indických polovojenských síl, ktorí hliadkujú v indickom meste Džammú 12. augusta 2019 po modlitbách počas sviatku íd al-adhá. Foto: TASR/AP
Naí Dillí 16. augusta (TASR) - Obmedzenia pohybu a prístupu ku komunikačným prostriedkom, ktoré od 5. augusta platia v Šrínagare - letnom hlavnom meste indického štátu Džammú a Kašmír - a okolitých oblastiach, budú v najbližších dňoch zrušené. Indickému najvyššiemu súdu to v piatok oznámila federálna vláda v Naí Dillí, informuje tlačová agentúra Reuters.


Stalo sa tak po tom, ako sa vydavateľka miestnych novín Kashmir Times obrátila na najvyšší súd s petíciou požadujúcou obnovenie všetkých spôsobov komunikácie v dotknutých oblastiach tak, aby tam mohli znova začať slobodne fungovať médiá.

Tušar Mehta, ktorý pôsobí ako advokát vlády, v tejto súvislosti súdu povedal, že obmedzenia budú zrušené "v najbližších dňoch".

Indická vláda uviedla 5. augusta do platnosti opatrenie, ktorým spornému regiónu Džammú a Kašmír v severozápadnej časti krajiny odoberá osobitný štatút. Prezidentský dekrét ruší článok ústavy č. 370 o udelení autonómneho štatútu himalájskemu regiónu Kašmír.

Indické úrady v tejto oblasti niekoľko hodín predtým zaviedli bezpečnostné opatrenia. V hlavnom meste Šrínagar a okolitých častiach platí zákaz vychádzania. Zároveň bol zablokovaný prístup na internet, nefungujú súkromné mobilné siete a pevné linky, takisto sú zakázané i všetky verejné zhromaždenia.

Na základe tzv. zákona o reorganizácii Džammú a Kašmíru by mal byť doterajší zväzový štát rozdelený na dve zväzové teritória - Džammú a Kašmír na západe a Ladách na východe.

Nové zväzové teritórium Džammú a Kašmír bude mať volené zhromaždenie, vládu a hlavného ministra s kompetenciami vo všetkých oblastiach okrem verejného poriadku a polície. Vládu a hlavného ministra bude spomedzi zvolených zástupcov menovať viceguvernér, dosadzovaný indickým prezidentom. Zväzové teritórium Ladách bude riadené priamo viceguvernérom.

Zákon bol schválený oboma komorami indického parlamentu a odsúhlasený prezidentom. Do platnosti vstúpi 31. októbra.

Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi jadrovými zbraňami vyzbrojených regionálnych rivalov Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom zväzovom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Najmenšiu časť historického Kašmíru - s názvom Aksai Čin - ovláda napriek indickým nárokom Peking. Pakistan čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Samosprávy môžu požiadať o granty na opravy atletických štadiónov
<< predchádzajúci článok
Riadne neplatenie poistného môže živnostníčky pripraviť o materské

India zmierni obmedzenia v štáte Džammú a Kašmír - diskusné fórum čitateľov