Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. septembra 2018

Informovanosť vlastníkov bytov pri správe domu sa má zvýšiťIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 13. septembra (TASR) - Rozhodovanie vlastníkov bytov a nebytových priestorov pri správe domu sa má zjednodušiť a sprehľadniť. Taktiež sa má zvýšiť ich informovanosť. Počíta s tým novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov z dielne poslancov Mosta-Híd, ktorú definitívne schválil parlament.


Na júnovej schôdzi bolo prerušené hlasovanie o tejto novele, po letných prázdninách do nej poslanci zapracovali viaceré zmeny a pripomienky. Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh Petra Antala (Most-Híd), ktorým vznikne spoločenstvu i správcovi povinnosť uchovávať všetky rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov, zápisnice zo zhromaždení, oznámenia o výsledkoch písomných hlasovaní vrátane hlasovacích listín. Každý vlastník pritom bude mať právo do nich nahliadnuť.

Novela spresňuje viacero zákonných ustanovení a upravuje nové práva a povinnosti vlastníkov, spoločenstiev a správcov domov. Má odstrániť aj niektoré výkladové problémy, ktoré vznikajú pri aplikácii jeho ustanovení v rámci správy domu. Zavádza mechanizmy, ktoré by mali prispieť k zvýšenej informovanosti vlastníkov, a tým zároveň k zvýšenej kontrole činnosti orgánov spoločenstva alebo správcov domov.

Právna norma sa podrobne venuje schôdzi spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, jej priebehu či rozhodnutiam, ktoré prijímajú vlastníci nadpolovičnou väčšinou, dvojtretinovou väčšinou a hlasmi všetkých vlastníkov v dome. Rozsiahlou časťou novely je užívanie spoločných priestorov domu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort vnútra rešpektuje rozhodnutie ÚS o policajnej inšpekcii
<< predchádzajúci článok
Érsek: Do údržby vlakov išlo v prvom polroku 18 miliónov eur

Informovanosť vlastníkov bytov pri správe domu sa má zvýšiť - diskusné fórum čitateľov