Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. októbra 2021

Iniciatíva Za otvorenú justíciu má pre Kolíkovú odporúčanie, ako postupovať pri súdnej mapeSudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) odporúča ministerstvu spravodlivosti, aby pri tvorbe reformy súdnej mapy vychádzalo z vecne dôvodných pripomienok uplatnených v pripomienkovom konaní zo strany ...Zdieľať
maria kolikova 676x451 18.10.2021 (Webnoviny.sk) - Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) odporúča ministerstvu spravodlivosti, aby pri tvorbe reformy súdnej mapy vychádzalo z vecne dôvodných pripomienok uplatnených v pripomienkovom konaní zo strany sudcov, súdov, Súdnej rady SR a zástupcov iných právnických profesií.


Rezort by mal následne hľadať názorové prieniky v záujme vytvorenia optimálneho modelu súdnej mapy.

Podporujú vznik mestských súdov


Skonštatovala to ZOJ na svojej internetovej stránke s tým, že iniciatíva trvá na svojom stanovisku k 1. verzii návrhu novej súdnej mapy, ktorú ministerstvo predstavilo ešte minulý rok. Stanovisko ZOJ zverejnila hovorkyne iniciatívy Katarína Javorčíková a Dagmar Valocká.

Iniciatíva ZOJ v záujme lepšej špecializácie sudcov, rovnomernosti ich zaťaženia vo všetkých regiónoch Slovenska a vyššej efektivity práce súdov naďalej podporuje zriadenie mestských súdov v Bratislave a Košiciach či vytvorenie troch odvolacích súdov pre západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský krajský súdny obvod, s alternatívou vytvorenia dvoch krajských súdov v rámci Západoslovenského súdneho obvodu.

Schvaľujú redukciu okresných súdov


Rovnako ZOJ podporuje oddelenie správneho súdnictva od sústavy všeobecných súdov tak, aby okrem Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky boli vytvorené v týchto súdnych obvodoch tri krajské prvoinštančné správne súdy.

Schvaľujú aj redukciu okresných súdov o tie, na ktorých nie sú vytvorené podmienky na dostatočnú špecializáciu sudcov v hlavných súdnych agendách.

„Vo vzťahu k otázke, kde konkrétne majú byť sídla nových krajských a okresných súdov, v ZOJ nie sú jednotné názory,“ uzavreli Katarína Javorčíková a Dagmar Valocká.


Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva Za otvorenú justíciu má pre Kolíkovú odporúčanie, ako postupovať pri súdnej mape © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SHMÚ: Začiatok týždňa bude teplý, v druhej polovici sa ochladí
<< predchádzajúci článok
Čierne okresy na Slovensku sú od pondelka realitou, červené aj oranžové ubudli a bordových je 22

Iniciatíva Za otvorenú justíciu má pre Kolíkovú odporúčanie, ako postupovať pri súdnej mape - diskusné fórum čitateľov