Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2019

Irak žiada EÚ o pomoc pri obnove krajiny zničenej džihádistamiIracký premiér Ádil Abd Mahdí požiadal v sobotu Európsku úniu, aby viac investovala v jeho krajine, ktorá sa snaží o ekonomické oživenie po ničivom boji s džihádistami. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bagdad 13. júla (TASR) - Iracký premiér Ádil Abd Mahdí požiadal v sobotu Európsku úniu, aby viac investovala v jeho krajine, ktorá sa snaží o ekonomické oživenie po ničivom boji s džihádistami.


Mahdí sa s touto výzvou obrátil priamo na šéfku diplomacie EÚ Federicu Mogheriniovú, ktorá navštívila Bagdad, informovala agentúra DPA.

"Irak si želá európske investície a posilnenie spolupráce vo všetkých oblastiach," vyhlásil predseda irackej vlády.

Pripomenul, že Irak po dlhých a ťažkých bojoch porazil militantov z organizácie Islamský štát (IS), avšak za toto víťazstvo zaplatil obrovskú cenu.

"Toto víťazstvo má kľúčový význam pre Irak, pre okolitý región aj pre celý svet," zdôraznil Mahdí. Na obnove Iraku by sa preto podľa neho mali podieľať aj hlavné svetové mocnosti.

Mogheriniová Mahdího uistila, že jej návšteva v Bagdade má demonštrovať podporu EÚ pre Irak. Šéfka diplomacie EÚ sa okrem irackého premiéra stretla aj s prezidentom Barhámom Sálihom a ministrom zahraničných vecí Muhammadom al-Hakímom.

Irak už v decembri 2017 vyhlásil víťazstvo nad IS, keď opätovne získal kontrolu nad rozsiahlymi územiami, ktoré zabrali extrémisti v rokoch 2014 a 2015. Iracké sily však stále bojujú proti zvyškom IS, ktoré v krajine stále podnikajú sporadické útoky.

Iracká vláda sa v posledných mesiacoch snaží dosiahnuť zintenzívnenie medzinárodnej podpory zameranej na rekonštrukciu a ekonomickú obnovu Iraku.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hurikán Barry zasiahol pobrežie Louisiany, zoslabol na tropickú búrku
<< predchádzajúci článok
O osude futbalových fanúšikov rozhodne súd v nedeľu

Irak žiada EÚ o pomoc pri obnove krajiny zničenej džihádistami - diskusné fórum čitateľov