Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

15. februára 2021

Izraelská štúdia ukázala 94-percentnú účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTechIzrael dosiaľ používa len vakcínu vyvinutú americkou spoločnosťou Pfizer a nemeckou firmou BioNTech, aj keď má aj menšie zásoby očkovacej látky od americkej firmy Moderna.Zdieľať
Izraelská štúdia ukázala 94-percentnú účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech

Najväčšia zdravotná poisťovňa v Izraeli v nedeľu večer oznámila, že na základe jej štúdie má vakcína proti Covid-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech účinnosť 94 percent, pokiaľ ide o pokles symptomatických prípadov nákazy. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.


Poisťovňa Klalit uviedla, že v rámci projektu otestovali 600.000 osôb, ktoré dostali odporúčané dve dávky vakcíny, a rovnako veľkú kontrolnú skupinu ľudí, ktorí neboli zaočkovaní.

U zaočkovaných zaznamenali oproti kontrolnej skupine o 94 percent nižší počet prípadov nákazy s príznakmi. Pri porovnaní ľudí, u ktorých sa v oboch skupinách symptómy prejavili, zaznamenali u zaočkovaných pokles prípadov vážneho priebehu ochorenia o 92 percent, uviedla poisťovňa vo vyhlásení. Účinnosť vakcíny bola podľa nej zachovaná vo všetkých vekových skupinách vrátane ľudí vo veku nad 70 rokov.

V deväťmiliónovom Izraeli dosiaľ v rámci očkovacej kampane podali prvú dávku vakcíny 3,8 milióna ľudí, kým druhú dávku dostalo 2,4 milióna obyvateľov. Cieľom krajiny, ktorá v súčasnosti zmierňuje obmedzenia zavedené počas tretieho celoštátneho lockdownu, je zaočkovať všetkých vo veku nad 16 rokov do konca marca.

Poisťovňa Klalit v nedeľu uviedla, že zverejnením predbežných údajov chce nezaočkovanému obyvateľstvu zdôrazniť vysokú účinnosť vakcíny, pričom každým týždňom bude toto hodnotenie presnejšie.

Štúdia sa týkala ľudí, ktorí dostali druhú dávku najmenej sedem dní pred testovaním, a budúcnosti ju rozšíria. Presnosť sa podľa vyhlásenia zvýši, keď budú ľudia testovaní po 14 dňoch od druhej dávky alebo neskôr.

Izrael dosiaľ používa len vakcínu vyvinutú americkou spoločnosťou Pfizer a nemeckou firmou BioNTech, aj keď má aj menšie zásoby očkovacej látky od americkej firmy Moderna, dopĺňa AFP.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ŠTÚDIA: Vakcína možno znižuje riziko prenosu koronavírusu (13. 2. 2021)
 Ako bude prebiehať očkovanie učiteľov? (11. 2. 2021)
 V Česku zomrel po očkovaní prvý človek. Išlo o ťažko chorého seniora (11. 2. 2021)
 Zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 by sa dalo takmer 40 % ľudí (10. 2. 2021)
 S. Kurz: Ruské i čínske vakcíny by sa mohli vyrábať priamo v Rakúsku (7. 2. 2021)
 Krajčí: Február začíname vo vysokom očkovacom tempe (6. 2. 2021)
 Premiér nevylúčil, že by sa v SR mohla vyrábať vakcína proti COVID-19 (6. 2. 2021)
 Vakcína AstraZeneca dokáže podľa štúdie znížiť prenos vírusu, po prvej dávke má silnú ochranu (4. 2. 2021)
 V UNB zaočkovali Milana Lasicu, herec zároveň oslavuje narodeniny (3. 2. 2021)
 Keď vakcinačný tím uviazol v snehu. Zaočkoval náhodných vodičov (31. 1. 2021)nasledujúci článok >>
Taliansko predĺžilo uzavretie lyžiarskych stredísk
<< predchádzajúci článok
ZP Union začala v spolupráci s Powerful Medical testovať aplikáciu, ktorá dokáže vyhodnotiť EKG pomocou umelej inteligencie

Izraelská štúdia ukázala 94-percentnú účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech - diskusné fórum čitateľov