Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. augusta 2009

Izraelskí vedci našli ”záplatu” na jazvy po srdcovom infarkteTím izraelských vedcov našiel možnosť, ako dať do poriadku poškodenie srdca po infarkte. V odbornom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) opísali techniku, ktorou sa im ...Zdieľať
BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Tím izraelských vedcov našiel možnosť, ako dať do poriadku poškodenie srdca po infarkte. V odbornom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) opísali techniku, ktorou sa im podarilo posilniť srdcia potkanov. V brušnom tkanive vytvorili "záplatu", ktorú transplantovali do srdca na miesta, kde sa vytvorili jazvy.


Experiment ako prvý dokázal, že takouto cestou je možné zlepšiť zdravotný stav pacienta s poškodením srdca. To je po srdcovom infarkte trvalé a pre človeka znamená komplikácie do konca života. "Táto procedúra by mohla byť pre jej jednoduchosť a bezpečnosť liečbou pre ľudí," uviedol tím autorov vedený Talom Dvirom z univerzity Ben-Guriona v meste Be'er Ševa. "Pacienti s infarktami sú však väčšinou starí a viacero operácií by pre nich mohlo predstavovať riziko. Naša stratégia teda zatiaľ nie je možnosťou pre každého," dodali.

Informácie zverejnila internetová stránka news.bbc.co.uk.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Národné múzeum odhaľuje príbehy SNP
<< predchádzajúci článok
Rusko podľa prezidenta zaostáva v technológiách