Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. júna 2019

J. Naď: Podmienky obstarania vozidiel 4x4 nastavili účelovoIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Kerametal, s.r.o.
Bratislava 14. júna (TASR) - Pri tendri za asi 400 miliónov eur na nákup viacúčelových taktických vozidiel 4x4 na Ministerstve obrany (MO) SR sa podľa odborníka na obranu za hnutie OĽaNO Jaroslava Naďa nastavili podmienky obstarávania tak, aby im vyhovelo dopredu vybraté vozidlo. Poukázal aj na to, že vozidlá budú potrebovať doobstarať výbavu, čím vzrastie celková cena.


Podľa Naďa sa bude obstarávať 424 nie úplne, ale takmer holých vozidiel bez špeciálnej úpravy. "To znamená, že to vozidlo príde, ale nebude použiteľné, bude ho treba doobstarávať," skonštatoval. Upozornil, že pri neskoršom dokupovaní výbavy sa cena zvýši. "Cena je samo o sebe jedno veľké klamstvo, treba za tým hľadať príčinu," dodal.

Tvrdí, že firmy, ktoré by mali záujem o zákazku, majú na predloženie ponuky málo času aj vzhľadom na množstvo podmienok, ktoré si musia preštudovať a splniť. Upozorňuje, že dopredu vybraná firma už na podkladoch pracuje.

Poukázal na to, že zo súťaže sa vyradili vozidlá, ktoré sú pre iné krajiny vyhovujúce a majú skúsenosti z bojov. Naď preto verí, že Úrad pre verejné obstarávanie tender zastaví.

Ministerstvo obrany spochybňovanie tendra odmieta. "Operačné požiadavky boli zadefinované vojakmi, ktorí budú ich užívateľmi. Proces obmeny tohto typu vojenských vozidiel začal ešte v roku 2013. Ministerstvo obrany SR striktne odmieta zneužívanie témy zabezpečenia obrany SR na politický boj," povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

V záujme transparentnosti je podľa jej slov minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pripravený zrušiť súťaž v prípade, ak sa "potvrdia neoprávnené útoky smerujúce k podozreniu, že podmienky účasti spĺňa iba jediný uchádzač".

Ministerstvo obrany vyhlásilo tender na nákup viacúčelových taktických vozidiel 4x4 pre Ozbrojené sily (OS) SR začiatkom júna. Nakúpiť chce 424 vozidiel za maximálnu sumu 321 miliónov eur bez DPH. Súčasťou tendra je podľa slov hovorkyne rezortu Danky Capákovej aj rámcová dohoda na desať rokov na dodávky náhradných dielcov, mobilné maskovanie a aj dodatočné plnenie potrieb spôsobených krízou. Záujemcovia o predloženie žiadosti sa majú prihlásiť do 2. júla.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spotrebitelia sa vyjadrili jasne, najlepšie mliečne produkty vlastnej značky má COOP Jednota
<< predchádzajúci článok
Premiér dúfa, že sa medzi vládou a prezidentom začne písať iný príbeh

J. Naď: Podmienky obstarania vozidiel 4x4 nastavili účelovo - diskusné fórum čitateľov