Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. decembra 2019

Japonská burza aj burzy v USA výrazne vzrástliJaponská burza v piatok výrazne posilnila a nasledovala Wall Street, ktorá vo štvrtok (12. 12.) stanovila nové rekordné maximá. Akcie podporili nádeje na uzavretie obchodnej ...Zdieľať
Trhy, burza Foto: TASR/AP
New York/Tokio 13. decembra (TASR) - Japonská burza v piatok výrazne posilnila a nasledovala Wall Street, ktorá vo štvrtok (12. 12.) stanovila nové rekordné maximá. Akcie podporili nádeje na uzavretie obchodnej dohody medzi USA a Čínou, rovnako ako presvedčivé víťazstvo konzervatívcov v Británii, ktoré otvára cestu pre dokončenie brexitu.


Kľúčový tokijský index Nikkei 225 v piatom vyskočil o 598,29 bodu alebo 2,55 % a uzavrel na 24.023,10 bodu, čo bolo najviac od začiatku vlaňajšieho októbra. Index si za celý uplynulý týždeň pripísal 2,9 %. Širší index Topix v piatok stúpol o 27,15 bodu alebo 1,59 % na 1739,98 bodu. Za celý týždeň sa zvýšil o 1,6 %.

"Trh reaguje na dve pozitívne správy, ohlásenie obchodnej dohody medzi USA a Čínou a voľby v Británii," uviedol analytik firmy SBI Securities Kyoko Amemiya. Dodal, že obe tieto správy znižujú neistotu.

Hlavný americký index Dow Jones Industrial Average si vo štvrtok polepšil o 220,75 bodu alebo 0,79 % a uzavrel na 28.132,05 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,86 % na 3168,57 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 0,73 % na 8717,32 bodu.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok napísal na Twitteri, že USA a Čína sú veľmi blízko uzavretiu dohody. "Blížime sa k veľkej dohode s Čínou. Chcú ju a my tiež!"

Podľa New York Times sa obe strany v princípe dohodli na podmienkach prvej fázy dlho očakávanej obchodnej dohody a že Trump sa k nej oficiálne vyjadrí v piatok. Podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami by USA mali zrušiť zavedenie nových ciel na čínske tovary, ktoré mali začať platiť v nedeľu (15. 12.) a zaviazali sa znížiť doteraz zavedené clá na čínske tovary o 50 %. Čína zasa sľúbila napríklad nákup veľkého objemu poľnohospodárskych produktov z USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre vozidlá nad 10 metrov dĺžky sú niektoré horské priechody uzavreté
<< predchádzajúci článok
Demolačný stroj dorazil na hranicu Drietoma skôr, ako sa predpokladalo

Japonská burza aj burzy v USA výrazne vzrástli - diskusné fórum čitateľov