Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2019

Japonský premiér Abe: Mayovej dohoda o brexite má moju úplnú podporuJaponský premiér Šinzó Abe, archívna snímka.Zdieľať
Japonský premiér Šinzó Abe, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 10. januára (TASR) - Britskú premiérku Theresu Mayovú povzbudil vo štvrtok jej japonský kolega Šinzó Abe, keď vyjadril "úplnú podporu" jej dohode o brexite, ktorú vyrokovala s Európskou úniou.


Abe na návšteve Londýna pochválil Mayovej "silnú vôľu a tvrdú prácu" pri presadzovaní dohody v britskom parlamente, kde čelí dôraznému odporu.

Premiér dodal, že Japonsko chce medzi oboma krajinami "silné partnerstvo" v obchode a investíciách.

"Japonsko je pevne odhodlané ďalej rozvíjať toto silné partnerstvo so Spojeným kráľovstvom, viac investovať vo vašej krajine a tešiť sa spolu so Spojeným kráľovstvom z ďalšieho ekonomického rastu," vyhlásil Abe na spoločnej tlačovej konferencii po rozhovoroch s Mayovou v Londýne.

"Práve preto naozaj dúfame, že Británia sa vyhne brexitu bez dohody, a to je vlastne želanie celého sveta," dodal podľa tlačovej agentúry DPA.

Abeho podpora môže Mayovej pomôcť, keď sa bude snažiť presvedčiť britských zákonodarcov, aby v rozhodujúcom hlasovaní na budúci utorok 15. januára odsúhlasili jej dohodu o vystúpení Británie z EÚ.

Mayová po boku Abeho znovu vyzvala zákonodarcov, aby podporili túto dohodu v parlamente, kde sa proti nej stavia väčšina opozičných zákonodarcov a tiež niektorí zákonodarcovia z jej Konzervatívnej strany orientovaní na EÚ alebo na brexit.

"Jedinou cestou, ako sa vyhnúť odchodu bez dohody je súhlasiť s dohodou,... ktorú EÚ jasne pokladá za jedinú," povedala Mayová.

Premiérka prisľúbila, že po vystúpení Británie z EÚ zabezpečí dohody o voľnom obchode s hlavnými ekonomikami mimo Únie, ako sú Japonsko, Spojené štáty, Čína a India.

Ešte pred štvrtkovými rozhovormi s Abem Mayová vyhlásila, že Británia a Japonsko sú "prirodzenými partnermi", ktorí stoja pred podobnými výzvami a príležitosťami.

Povedala, že Británia chce po odchode z EÚ 29. marca "vytvoriť nové, dynamické partnerstvo" s Japonskom, pričom to očakáva aj od zvyšku sveta.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hasiči mali na východe niekoľko zásahov, súviseli aj s počasím
<< predchádzajúci článok
Venezuelský socialista Maduro sa ujal druhého prezidentského mandátu

Japonský premiér Abe: Mayovej dohoda o brexite má moju úplnú podporu - diskusné fórum čitateľov