Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2019

Venezuelský socialista Maduro sa ujal druhého prezidentského mandátuNicolás Maduro, archívna snímka.Zdieľať
Nicolás Maduro, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Caracas 10. januára (TASR) - Venezuelský socialistický prezident Nicolás Maduro zložil vo štvrtok slávnostný sľub a ujal sa svojho druhého šesťročného funkčného obdobia v úrade najvyššieho predstaviteľa tejto juhoamerickej krajiny.


Madurovo zloženie prísahy prichádza na pozadí rozsiahleho medzinárodného odsúdenia ohľadom obvinení, že prezidentské voľby vo Venezuele boli nedemokratické, informuje tlačová agentúra AP.

Maduro prisľúbil, že bude pokračovať v socialistickej revolúcii, ktorá vo Venezuele prebieha už dve desaťročia. Jeho popularita však prudko poklesla následkom nedostatku základných potravín, hyperiflácie a vzrastajúceho autoritárstva, čo vyvolalo masovú emigráciu.

Spojené štáty a približne tucet latinskoamerických krajín odmietli Madurovu oprávnenosť stáť na čele Venezuely, tvrdiac, že sa dopustil volebných podvodov.

Prezidenti Kuby, Bolívie a Nikaraguy však Madura podporili a zúčastnili sa aj na jeho štvrtkovej inaugurácii.

Organizácia amerických štátov (OAS) vyhlásila Madurovu vládu za nelegitímnu. Podľa tlačovej agentúry AFP organizácia schválila vo štvrtok rezolúciu, na základe ktorej je Madurov druhý prezidentský mandát kontroverzný a "nelegitímny".

OAS schválila danú rezolúciu pomerom hlasov 19:6, pričom osem členov sa zdržalo hlasovania a jedna krajina sa na hlasovaní nezúčastnila.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonský premiér Abe: Mayovej dohoda o brexite má moju úplnú podporu
<< predchádzajúci článok
Trump sa možno pre uzávierku vlády nezúčastní WEF v Davose

Venezuelský socialista Maduro sa ujal druhého prezidentského mandátu - diskusné fórum čitateľov